Rosja dokonuje aneksji części Ukrainy

Karol Kwiatkowski30 września, 202223 min

– Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej. Jestem przekonany, że Zgromadzenie Federalne (połączone izby parlamentu) poprze to postanowienie – ogłosił w piątek prezydent Rosji Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu.

Prezydent Federacji Rosyjskiej rozpoczął swoje piątkowe przemówienie od oświadczenia, że mieszkańcy  „republik ludowych” w Donbasie – ługańskiej i donieckiej – a także ukraińskiego Zaporoża i Chersonia „dokonali jednoznacznego wyboru”, i ogłosił włączenie tych terytoriów w obręb Federacji Rosyjskiej.

– Chcę, żeby władze Kijowa i ich mocodawcy mnie wysłuchali. Ludzie mieszkający w Donieckiej Republice Ludowej, Ługańskiej Republice Ludowej, Chersoniu i Zaporożu stają się naszymi obywatelami. Na zawsze! – oświadczył.

Decyzję Putina skomentował szef NATO Jens Stoltenberg.

– Prezydent Putin ogłosił, że kolejne cztery regiony Ukrainy są częścią Rosji. To największa próba siłowej aneksji na terytorium europejskim od zakończenia II wojny światowej. Kolejne 15 proc. ukraińskiego terytorium. Obszar zbliżony do powierzchni Portugalii nielegalnie, zbrojnie zajęty przez Rosję – oświadczył i zwrócił uwagę, że „fikcyjne referenda zostały wymyślone w Moskwie i narzucone Ukrainie z całkowitym pogwałceniem prawa międzynarodowego”.

– To zajęcie ziemi jest bezprawne i nieuzasadnione. Sojusznicy z NATO nie uznają żadnej części tego za Rosję. Wzywamy wszystkie kraje, by odrzuciły rażące próby dokonania podboju terytorialnego. Te ziemie to Ukraina – dodał.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Dr. Pavl Kopetzky

  1 października, 2022 at 2:10 pm

  Por. rozbiory Rzeczypospolitej/Polski l. 1772, 1793, 1795; 17 IX 1939, PKWN 1944 – 1945, PRL 1945 – 1989; 1989 -… PRL bis.
  Dokonane przez m.in. Rosję, ZSRR, Stalina.

  Reply

  • Dr. Pavl Kopetzky

   1 października, 2022 at 2:25 pm

   Obecna tzw. aneksja Ukrainy to ponownie kradzież i złodziejstwo Rosji radzieckiej – bolszewików – leninowskich Rosjan – tow. Putina z kgb, obcego, ościennego terytorium innego i suwerennego państwa.
   Groza

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk