Rozdano antyrządowe „Medale Wolności Słowa”

Karol Kwiatkowski31 sierpnia, 202216 min

Fundacja Grand Press po raz drugi wręczyła Medale Wolności Słowa, które raczej są medalami za głównie antyrządową działalność lub propagowanie ideologii LGBT. Medale otrzymali Katarzyna Wappa w kategorii Obywatel, Igor Tuleya w kategorii Instytucja i Piotr Jacoń w kategorii Media. Medalami specjalnymi uhonorowano Wandę Traczyk-Stawską, Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma.

Gala była transmitowana na żywo w TVN 24 oraz na stronach głównych patronów medialnych wydarzenia: WP.pl, Gazeta.pl, Press.pl i na Facebooku magazynu „Press”. Zestaw patronów „medialnych” już świadczy o nieukrywanym kontekście politycznym owych „medali”.

Przypomnijmy kto był laureatem w zeszłym roku owych medali. Otrzymali je w 2021 r.: w kategorii Obywatel – nauczycielka historii Agnieszka Jankowiak-Maik, w kategorii Instytucja – były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, w kategorii Media – dziennikarz „Gazety Wyborczej” Andrzej Poczobut. Marian Turski z „Polityki” został uhonorowany Medalem Specjalnym za bycie Świadkiem.

W tym roku zestaw medalistów był równie „zacny”. Medale otrzymali Katarzyna Wappa w kategorii Obywatel, Igor Tuleya w kategorii Instytucja i Piotr Jacoń w kategorii Media. Medalami specjalnymi uhonorowano Wandę Traczyk-Stawską, Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma.

Nazwiska mówią same za siebie i nie trzeba nikomu udowadniać, że te medale to wyraz nagrody politycznej za ataki na rząd oraz szerzenie ideologii LGBT, jak w przypadku pracownika TVN Piotra Jaconia, twórcy reportażu „Wszystko o moim dziecku” i książki „My, trans”, wytrwale walczący o godność ludzi transpłciowych. „Za serce, rozum, odwagę i za to, że uczy Polaków, byśmy byli lepsi dla siebie nawzajem” – przedstawiono go na scenie.

W reportażu ” Wszystko o moim dziecku” o swoim życiu Piotrowi Jaconiowi opowiedzieli „tęczowi rodzice”, między innymi motornicza, nauczycielka, rolnik czy górnik. Są z dużych miast i małych miasteczek. Z Polski i spoza niej. Książka Japonia to zbiór wywiadów z osobami transpłciowymi, a także ich rodzicami, psycholożką, adwokatką, aktywistką i… księdzem.

W kategorii Instytucja uznano, że Medalem uhonorowany zostanie Igor Tuleya – sędzia odsunięty przez władze od orzekania z powodu zarzutów prokuratorskich, „twarz, głos i sumienie niszczonego przez władze środowiska sędziowskiego” – jak ujęto w laudacji.

Medal Wolności Słowa otrzymała Katarzyna Wappa, „która w obliczu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej zachowała się tak, jak powinna – pomagała – czym ściągnęła na siebie złość państwa i propagandy rządowej” – jak uzasadniano.

Przypomnijmy jak Wampa ze łzami w oczach opowiadała dla TVN nieprawdopodobną historię migranta, który miał przez 6 dni płynąć rzeką bez jedzenia i picia: „Białorusini wepchnęli go do rzeki, on płynął 6 dni, to było w ubiegłym tygodniu. Płynął 6 dni w ciągu dnia w tej lodowatej wodzie, w nocy wychodził na brzeg, mokry i zmarznięty, kładł się na gołej ziemi. Nie zapalał ogniska, bo bał się że go ktoś zobaczy. Udało mu się spać maksymalnie do godziny, ze znużenia, to szedł żeby się rozgrzać w nocy, potem znowu siadał i tak to wyglądało”.
Poproszona po tym programie o komentarz Wampa stwierdziła, że „historia Ibrahima jest historią prawdziwą. Ibrahim opowiedział mi ją osobiście”. Wprawdzie dodał, że był to „pewien skrót myślowy, dotyczący trwającej sześć dni podróży, której traktem była rzeka”, ale medal za to dostała.
Laureatów wybrała tegoroczna kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: Adam Bodnar, Agnieszka Jankowiak-Maik, Weronika Mirowska, Andrzej Skworz i Ewa Wrzosek. I ten skład kapituły też świadczy o antyrządowym nastawieniu „medali”.
Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • PI Grembovitz

  1 września, 2022 at 1:46 pm

  Parodia Wolności.
  Szkoda słów, naprawdę.
  Intelektualne dno.
  „Logika dla prawników„
  I wg prawników.
  Wstyd na cały świat.
  Także i prawniczy – prawników.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk