Jan Śpiewak: Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna usłyszeć zarzuty prokuratorskie

Karol Kwiatkowski31 sierpnia, 202213 min

Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna usłyszeć zarzuty prokuratorskie za reprywatyzację nieruchomości w Warszawie, która została przeprowadzona z naruszeniem prawa – ocenił przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.

„Cała podstawa prawna reprywatyzacji była niekonstytucyjna. Odkurzanie decyzji administracyjnych, nacjonalizacyjnych sprzed 60-70 lat, eliminowanie ich z obrotu prawnego (…) narusza interesy obywateli, bo naraz się ktoś pojawia, unieważnia decyzje sprzed 50 lat i wprowadza do mieszkania” – powiedział Śpiewak we wtorek w „Polsat News”.

Wyraził przekonanie, że była prezydent Warszawy „Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna naprawdę już dawno usłyszeć zarzuty prokuratorskie, z paragrafów urzędniczych, czyli niedopełnienia obowiązków, narażenia miasta na stratę”.

„Nie wyobrażam sobie, że w cywilizowanym kraju profesor prawa, były szef NBP, oddaje nieruchomości warte miliardy wraz z ludźmi w środku i nie ponosi żadnych konsekwencji” – oznajmił Śpiewak. Dodał, że „w Warszawie łamano prawa człowieka”.

NSA poinformował, że w poniedziałek zmienione zostały cztery wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w których wcześniej WSA uchylił decyzje komisji. NSA zaś uchylił wyroki WSA i oddalił skargi na decyzje komisji. Jak przekazały strony procesu NSA uznał m.in., że nabywcy roszczeń dekretowych, m.in. handlarze roszczeń, nie są stroną postępowania reprywatyzacyjnego i nie nabywają praw do nieruchomości warszawskich. Ponadto wyroki te oznaczają, że nieruchomości, których dotyczyły sprawy, wracają do miasta.

Orzeczenia są prawomocne i odnoszą się do nieruchomości: Senatorska 9; Senatorska 7; Szara 3, 5, 7, 9; Rozbrat 42 oraz ul. Czerniakowska i Szara. Na przykład decyzję reprywatyzacyjną wydaną w 2010 r. ws. nieruchomości przy ul. Szarej i Czerniakowskiej komisja weryfikacyjna unieważniła 27 czerwca 2018 r. Decyzja została podpisana przez ówczesnego wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R. Chodzi o teren na warszawskim Powiślu, który odzyskał biznesmen Maciej M., oskarżany obecnie (podobnie jak Jakub R.) ws. warszawskich reprywatyzacji.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Koszyk