Moderna pozywa Pfizera w związku ze szczepionką przeciw COVID-19

Karol Kwiatkowski26 sierpnia, 202212 min

Moderna pozywa firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech o naruszenie patentu przy opracowywaniu pierwszej szczepionki przeciw COVID-19 zatwierdzonej w Stanach Zjednoczonych, twierdząc, że skopiowano technologię, którą Moderna opracowała na lata przed wybuchem pandemii – donoszą największe agencje prasowe.

Składamy ten pozew, aby chronić innowacyjną technologię mRNA, którą opracowaliśmy jako pierwsi i w której tworzenie zainwestowaliśmy miliardy dolarów oraz opatentowaliśmy w ciągu dekady poprzedzającej pandemię Covid-19 – przekazał w oświadczeniu szef Moderny Stephane Bancel.

Według agencji Reutera, amerykańska Moderna była innowatorem tej technologii, a BioNTech z siedzibą w Niemczech współpracował nad mRNA wraz z amerykańskim gigantem farmaceutycznym Pfizerem.

Moderna twierdzi, że firmy Pfizer i BioNTech bez pozwolenia skopiowały technologię mRNA, którą Moderna opatentowała w latach 2010–2016. Szczepionki typu mRNA „uczą” ludzkie komórki, jak wytwarzać białko, które wywołuje odpowiedź immunologiczną.

Przedstawiciele Pfizera oznajmili, że nie otrzymali jeszcze pozwu. Przedstawiciele BioNTech również jak dotąd nie udzielili komentarza w tej sprawie.

Firma nie chce wycofania szczepionki Pfizera i BioNTech z rynku ani zablokowanie ich przyszłej sprzedaży. Moderna domaga się odszkodowania.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

Leave a Reply

Koszyk