Nauczyciele o decyzji burmistrza Ustrzyk Dolnych: Ani on, ani kurator Nowak nie mają prawa nam niczego zakazywać

Karol Kwiatkowski23 sierpnia, 20223 min

NIKT nie ma prawa nauczycielom narzucać podręcznika, ani zabraniać go używać. Ani kuratorka Barbara Nowak, ani – bardzo mi przykro – burmistrz Ustrzyk Dolnych – podkreśla Anna Schmidt-Fic jedna z liderek ruchu Protestu z Wykrzyknikiem. 

„Stop nieprawdziwej retoryce PiSu. W zarządzanym przeze mnie LO MS w Ustrzykach Dolnych wprowadzam zakaz korzystania z podręcznika Historia i teraźniejszość” – ogłosił kilka dni temu na Twitterze burmistrz Ustrzyk Dolnych (woj. podkarpackie) Bartosz Romowicz. Dodał, że nauczyciele będą realizować podstawę programową w oparciu o alternatywne materiały. Podkreślił, że decyzję tę podjął świadomie i „bierze na siebie wszystkie jej konsekwencje” .

Na jego słowa zareagował minister edukacji Przemysław Czarnek, który w spotkaniu na żywo na Twitterze stwierdził: – Jest taki cytat w „C.K. Dezerterzy” jak gefreiter Kania mówi do von Nogay’a, że tak to już w życiu jest, że idiota daje znać o sobie pierwszy.

I dodał: – Pan burmistrz może zakazać czytania tej książki swojej żonie, jeśli ją ma. Nie ma uprawnień do tego, by zakazywać czegokolwiek na płaszczyźnie edukacji, jest organem prowadzącym, a nie organem nadzoru pedagogicznego.

Decyzja burmistrza nie spotkała się też z aprobatą środowiska oświatowego. „Głos nauczycielski” zauważył, że burmistrz nie podał podstawy prawnej do wprowadzenia takiego zakazu. Nauczyciele i aktywiści z ruchu Protest z Wykrzyknikiem podkreślają, że nikt nie może ingerować w autonomię nauczycieli; ani małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, ani burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz, nawet jeśli kierują nim słuszne intencje – czytamy w Wyborczej.

– Kuratorka Nowak nie wyobraża sobie, aby nauczyciele odmówili pracy z podręcznikiem profesora Roszkowskiego, a burmistrz Ustrzyk Dolnych zakazał jego stosowania w szkole, dla której gmina jest organem prowadzącym. Obie sytuacje są niedopuszczalne! – podkreśla w swoim stanowisku Protest z Wykrzyknikiem.

Źródło: Wyborcza

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk