Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych – 23 sierpnia

Karol Kwiatkowski23 sierpnia, 202211 min

W rocznicę podpisania układu między Niemcami a Związkiem Sowieckim, znanego jako pakt Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Został on proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 r. Uroczyste obchody zorganizowano po raz pierwszy w 2011 r. w Warszawie.

Uroczyste obchody zorganizowano po raz pierwszy w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania oraz gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

Źródło: IPN

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Paweł Kopeć

  24 sierpnia, 2022 at 11:01 am

  Ps… Rosjanie dziś robią naloty, bombardowania i ostrzeliwania na Ukrainie jak hitlerowcy i stalinowcy w czasie II wojny światowej na Polskę. Można sprawdzić – video.
  A przy okazji wspomnianego paktu Ribbentrop – Mołotow: w jednym z tv dokumentów /„Historia„/, zdaje się francuskich, czyli kolaboranckich z III i IV Rzeszą niemiecką /UE Niemiec i dla Niemców/, o przyczynach wybuchu II wojny światowej, była mowa o nieprzejednanym, nieustępliwym i upartym oraz mało elastycznym pułkowniku Józefie Becku.
  Według tychże autorów to właśnie on JB, jego postawa i upór, charakter, niejako zmusiły Niemcy do napaści na Polskę w 1939 roku i wywołaniu, rozpoczęciu przez… de facto Polskę właśnie II wojny światowej.
  Ot logika prawnicza (jak dla prawników).
  Stąd dzisiejsza wojna na Ukrainie wydaje się tylko igraszką i małym epizodem Historii dla takich kolosów intelektu, w tym również dla tow. Putina i choćby dla Izraela, który popiera ten kolejny, nowy, czerwony ukraiński holokaust /o swoim dziwnie nie zapomnieli/, oczywiście samą Rosję, Rosjan i tegoż durnia/duraka z kremla i kgb.
  Historia nie jest nauczycielką życia.

Leave a Reply

Koszyk