Szef BBN: wojna na Ukrainie może trwać lata

Magdalena Targańska8 sierpnia, 202244 min

Rosja konsekwentnie nie rezygnuje z podboju Ukrainy. Może to zająć lata – powiedział w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że przełomowe rozstrzygnięcia powinny nastąpić do października.

Szef BBN na antenie Polsatu pytany był o sytuację na Ukrainie.

„Rosja konsekwentnie nie rezygnuje z podboju Ukrainy. Może to zająć lata. Troszeczkę przypomina to sytuację XVII-wieczną, kiedy to carskie imperium podbijało i Ukrainę, i później Chanat Krymski. Te wojny trwały latami” – powiedział. „Myślę, że takie jest nastawienie elit rosyjskich. Dobrze, nie podbijemy teraz w tej kampanii całej Ukrainy, to będziemy mielić ją po kawałku” – dodał.

Zaznaczył, że referenda przeprowadzane na okupowanych terenach są po to, aby stworzyć pewną sytuację prawną, dokonać wcielenia tych ziem do Rosji i wtedy próby odbicia tych ziem, będą traktowane jako atak na Rosję. „I wtedy wzrasta groźba użycia broni masowego rażenia, na przykład broni nuklearnej. To są wszystko spekulacje, ale widać pewną konsekwencję w tych działaniach rosyjskich. Skuteczność niska, ale tam gdzie oni działają, działają konsekwentnie” – podkreślił Soloch.

Ocenił też, że powolutku, taktyką ataków dywanowych Rosjanie w Ługańsku i Doniecku posuwają się do przodu. „Z kolei, jeśli mówimy o południu to tam znowu to samo dzieje się, jeśli chodzi o działania ukraińskie. Powolutku jakieś tam miejscowości są odbijane. Ale to nie jest ofensywa” – stwierdził szef BBN.

„Sukces ofensywy ukraińskiej dawałby jakieś podstawy do rozmów czy to pokojowych, czy to przynajmniej dotyczących zawieszenia ognia. Na razie takich rozstrzygnięć nie mamy, na razie nic takiego się nie dzieje. Ale rzeczywiście wszystko wskazuje, że najbliższe dwa miesiące mogą się okazać decydujące. Czy dojdzie do ofensywy, czy nie będzie równolegle ofensywy ukraińskiej” – powiedział.

„Rozstrzygnięcia przełomowe powinny nastąpić gdzieś do października. Czy do tego dojdzie, czas pokaże” – wyjaśnił.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

Udostępnij:

Magdalena Targańska

4 comments

 • Paweł Kopeć

  8 sierpnia, 2022 at 1:27 pm

  Dopóki zboże statkami płynie z ukraińskich portów do świata /co jest dobre dla wszystkich z wyjątkiem Rosji/, dopóty są one bezpieczne i otwarte, tzn. nieostrzeliwane i pracują /choć i to jest złe wg Rosjan/.
  Sowiecka, bolszewicka, radziecka, leninowska, marxistowska logika /jak dla prawników/.
  A co będzie, gdy magazyny i elewatory ze zbożem się opróżnią, dalej porty; potem pola i co tak w ogóle będzie za rok, gdy przyjdą zbiory, tj. co będzie się zbierać, jeśli się nie zasieje, bo niby kiedy, czym, jak i kto ma to robić, skoro cały czas trwa wszędzie na Ukrainie wojna, strach, bombardowanie i nie wiadomo, co tak naprawdę będzie jutro?!

 • PI Grembowicz

  8 sierpnia, 2022 at 2:52 pm

  Groteskowy, archaiczny i anachroniczny towarzysz kurdupel, Putin /FSB/ coraz bardziej upodabnia się do wcześniejszych towarzyszy bandytów i protoplastów Rosji radzieckiej oraz ZSRR – Lenina, Stalina, Trockiego, Berii.
  To jest to samo antymyślenie, fobie, metody, działanie: nihilizm, pustka intelektualna, dewastacja umysłowa, zaczadzenie myślowe, opętanie wprost diabelskie, destrukcja, czystki, skrytobójstwa, indywidualne, masowe, zero człowieczeństwa, czerwone flagi z sierpem i młotem, sowieckie pomniki, pogarda dla innych ale i dla swoich, genetyczny sadyzm, urojenia, kult jednostki i siły `a la narodowy socyalizm „rasy panów„ – „nadludzi„, innego paranoika, AH.
  Wszyscy oni coraz bardziej wpadają w obłęd, ciągną siebie i swoich najbliższych, swe narody ku zagładzie, śmierci, samounicestwieniu, w jakimś świadomym (!) i samobiczującym się pędzie samobójczym: „My wiemy, że i tak zginiemy, po nas choćby potop; dlatego wy też musicie polec i ulec wcześniej nam„.
  Historia się powtarza jak ta z września 1939 roku; cały świat czeka, pozoruje działania, w ten sposób dolewając oliwy do ognia (wojennego).
  Jednak czas działa tutaj na niekorzyść i to wszystkich; im dalej w las, tym więcej krwi, trupów, zbrodni, zniszczenia, bólu, cierpienia.
  Durnie o tym zapominają.

 • PI Grembowicz

  8 sierpnia, 2022 at 4:04 pm

  Tawariszcz Putin /z fsb/ uknuł nową intrygę, chce wciągnąć Chiny do masowej i totalnej wojny, aby sobie oczywiście przede wszystkim pomóc, mając gdzieś wszystko i wszystkich innych.
  Czy Chiny dadzą się złapać na ten czerwony i zatruty haczyk?!

  • PI Grembowicz

   8 sierpnia, 2022 at 4:33 pm

   Tow. Putin /fsb/, niczym obozowy dr J. Mengele, robi sobie, tym razem experymenty wojskowe, militarne, techniczne na Ukrainie i Ukraińcach, metodą prób i błędów, przy okazji tracąc swych kolejnych, naiwnych i zaślepionych w siebie żołnierzy – kretynów a także twardogłowych pomagierów z dowództwa, często z poprzedniej epki. Ruski trup ściele się gęsto, krwawo, dobitnie. Na całe szczęście. Piekło czeka na was czerwoni!
   Parodia, czarna groteska, absurd jednocześnie… AD 2022.

Leave a Reply

Koszyk