Biskup świdnicki nt. publikacji „Newsweeka”: zarzut molestowania jest nieprawdą

Magdalena Targańska8 sierpnia, 20223 min

Oświadczam z całą stanowczością, że (…) zarzut molestowania jest nieprawdą – napisał w poniedziałek w oświadczeniu biskup świdnicki Marek Mendyk w reakcji na wywiad, który został opublikowany w tygodniku „Newsweek”.

W wywiadzie udzielonym „Newsweekowi” był kleryk Andrzej Pogorzelski powiedział, że w wieku ośmiu lat był molestowany przez ówczesnego księdza z Głuszycy Marka Mendyka (dziś biskupa świdnickiego). „Przyjechał do mnie z ostatnim namaszczeniem. Byliśmy sami w sali szpitalnej. Pytał mnie o różne rzeczy, o to, jak się czuję, czego się boję. W końcu złapał moją rękę w swoją i przysunął mi do majtek. Zaczął mnie dotykać. Pamiętam, że się zawstydziłem, schowałem głowę w poduszkę, a on mówił, że było źle, bardzo źle, ale będzie dobrze. Teraz będzie już dobrze, ale muszę być dobrym chłopcem i wszystko zatrzymać dla siebie, bo to może wrócić” – powiedział w wywiadzie Pogorzelski.

W poniedziałek w reakcji na wywiad „Newsweeka” bp Mendyk wydał oświadczenie. „Wobec wywiadu, jaki pojawił się w dzisiejszym wydaniu tygodnika NEWSWEEK, oświadczam z całą stanowczością, że zawarty tam zarzut molestowania jest nieprawdą. Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia” – napisał biskup w oświadczeniu opublikowanym na stronie diecezji świdnickiej.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk