Prokuratura: śmierć 67-latka spod Lubartowa nie spowodowana pogryzieniem przez psy

Karol Kwiatkowski1 sierpnia, 20225 min

Podczas sekcji zwłok 67-latka odnalezionego w czwartek na polu w miejscowości Krępa (woj. lubelskie) nie stwierdzono obrażeń wskazujących, aby jego śmierć miała związek z pogryzieniem przez psy – poinformował PAP w poniedziałek zastępca prokuratora rejonowego w Lubartowie Krzysztof Sokół.

Sokół przekazał, że podczas poniedziałkowej sekcji 67-latka nie stwierdzono obrażeń ciała, które wskazywałyby na działanie zwierząt za życia denata.

„Nie stwierdzono w szczególności obrażeń wskazujących na to, aby śmierć tego człowieka miała związek z pogryzieniem przez psy” – powiedział. Dodał, że nie ustalono jednoznacznie przyczyn śmierci, dlatego potrzebne będą dalsze badania.

Na pytanie PAP o wcześniejsze doniesienia policji o śladach pogryzienia na ciele 67-latka prokurator odpowiedział, że zwłoki znajdowały się w stanie zaawansowanego rozkładu.

„Ze wstępnej opinii biegłych z zakładu medycyny sądowej wydanej po obejrzeniu tych śladów wynika, że nie można stwierdzić jednoznacznie, aby były to ślady spowodowane działaniem zwierząt, a tym bardziej za życia mężczyzny” – wyjaśnił.

Zdaniem prokuratora, nie ma dowodów wskazujących na związek między śmiercią 67-latka, a zgonem 48-latka znalezionego w ubiegłą sobotę w tej samej gminie.

„Na chwilę obecną brak jest dowodów wskazujących na to, aby oba te zgony pozostawały w związku. Dlatego postępowania prowadzone są odrębnie” – wskazał dodając, że wersja o ewentualnym pogryzieniu przez psy nadal będzie weryfikowana.

Sokół poinformował, że na poniedziałek zaplanowano sekcję zwłok zabitego psa, który zaatakował 48-latka. W szczególności lekarz weterynarii ma sprawdzić, czy w przewodzie pokarmowym zwierzęcia nie znajduje się materiał genetyczny denatów. Prokurator wskazał, że na wyniki badań genetycznych będzie trzeba poczekać kilka tygodni.

Zwłoki zagryzionego przez psy 48-latka zostały znalezione w ubiegłą sobotę na terenie jednej ze wsi w gminie Jeziorzany w pow. lubartowskim. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że owczarki belgijskie zaatakowały go, gdy jechał na rowerze. Na jednej z pobliskich posesji policjanci odnaleźli agresywne psy. Najpierw oddano strzały ze środkiem usypiającym, ale to nie zadziałało – psy nadal były bardzo agresywne – i podjęto decyzję o odstrzeleniu zwierząt. Jeden z czworonogów padł na miejscu, a drugi po postrzeleniu uciekł.

Prokuratora przedstawiła 62-letniemu właścicielowi psów Jerzemu B. zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci i narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Podejrzany przyznał się w prokuraturze do zarzucanych mu czynów. Złożył krótkie wyjaśnienia, tłumaczył, m.in., że kilka dni temu psy uciekły mu z posesji, próbował je znaleźć, ale się nie udało. (PAP)

autor: Piotr Nowak

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk