Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Gubernatorem Generalnym Australii m.in. o sytuacji na Ukrainie

Magdalena Targańska1 sierpnia, 20227 min

Sytuacja na Ukrainie, rola Chin jako światowego mocarstwa gospodarczego i militarnego oraz współpraca polsko-australijska były tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Gubernatorem Generalnym Australii Davidem Hurleyem. Prezydent wyraził nadzieję na większą współpracę gospodarczą polsko-australijską.

Gubernator Generalny Australii składa w poniedziałek wizytę w Warszawie; w Belwederze spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent Duda dziękował później na wspólnej konferencji prasowej Gubernatorowi Generalnemu Australii za wsparcie udzielane walczącej Ukrainie podkreślając jego wartość. Jak zaznaczył, wojskom ukraińskim zostały przekazane przez Australię transportery opancerzone Bushmaster. „Ukraina jest także wspierana przez Australię finansowo. Pomoc ta stanowi istotny element wsparcia dla walczącej dziś Ukrainy” – dodał prezydent.

Prezydent poinformował, że wraz z Gubernatorem Generalnym Australii omówił sytuację wojenną, która jest w tej chwili na Ukrainie. „Pan Gubernator jest niezwykle doświadczonym żołnierzem, właściwie większość swojego życia zawodowego spędził w armii australijskiej jako generał, jako głównodowodzący także i sił australijskich. W związku z czym ta opinia pana Gubernatora Generalnego na temat sytuacji na Ukrainie i możliwych od strony militarnej dalszych scenariuszy jej rozwoju, była dla mnie bardzo ważna” – powiedział Duda.

Tym bardziej – jak dodał – „że pan generał jeszcze z dawnych czasów, od wielu lat zna także i specyfikę armii rosyjskiej”. „Jako tej, która jako armia sowiecka przez wiele lat stała naprzeciwko sił NATO i sił wolnego świata, gdzie również i pan generał wykonywał swoją służbę” – zaznaczył prezydent.

Poinformował, że jednym z tematów jego rozmowy z Davidem Hurleyem była również sytuacja gospodarcza w Azji oraz relacje australijsko-chińskie. „Postawa Chin ma bardzo ważne znaczenie, jako światowego mocarstwa gospodarczego, ale także i militarnego. Rozmawialiśmy, w jakim kierunku będzie się ona rozwijała” – powiedział prezydent Duda.

Wyraził nadzieję, że wizyta Gubernatora Generalnego Australii zaowocuje również większą współpracę gospodarczą polsko-australijską. „Bardzo nam na tym zależy” – podkreślił Duda.

Prezydent zwrócił też uwagę, że „ponad 200 tys. obywateli Australii deklaruje polskie korzenie”. „Ta społeczność jest bardzo aktywna gospodarczo, bardzo często są to osoby, które zajmują ważne pozycje w społeczeństwie, ludzie wykształceni, wykonujący świetnie wynagradzane zawody, bardzo dobrze prosperujący biznesowo, więc liczmy na to, że dzięki ich wsparciu nasza współpraca będzie większa” – powiedział Duda.

Wspomniał również o wkładzie Australii w pomoc walczącej z okupantem Polsce. „Zaangażowani w pomoc walczącej Warszawie byli lotnicy australijscy, którzy dokonywali nad naszym niebem zrzutów dla powstańców. Byli także Australijczycy, którzy walczyli w szeregach naszych oddziałów powstańczych” – zwrócił uwagę prezydent Duda.

Podkreślił, że „dla Polski 1 sierpnia jest dniem oddania hołdu powstańcom oraz pamięci ofiar – tych wszystkich, którzy polegli i zostali pomordowani”. „Jest to także dzień dumy i radości” – powiedział Andrzej Duda nawiązując do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych na placu Marszałka Piłsudskiego.

Gubernator Generalny Australii zauważył, że więzi Polski i Australii nigdy nie były silniejsze. „Nasze kraje współpracują ze sobą blisko na arenie międzynarodowej. Wspólnie hołdujemy zasadom demokratycznym, wspieramy oparty na prawie porządek międzynarodowy” – zaznaczył.

„Dziś w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego z dumą wspominam australijskich lotników, którzy przylecieli do Warszawy z transportem środków, by wspomóc Armię Krajową, niektórzy z nich zginęli i są pochowani w Polsce” – powiedział Hurley. „Dzisiaj miałem zaszczyt złożyć wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza, aby ich uhonorować” – dodał.

Gubernator Generalny Australii podkreślił też, że od 24 lutego tego roku Australijczycy z podziwem patrzą na ogromną hojność narodu polskiego, „który przyjął pod swoje dachy miliony Ukraińców uciekających przed straszliwą agresją Rosji na ich kraj”. „Australia, jak i Polska wnosi istotny wkład w pomoc rządowi i narodowi ukraińskiemu” – mówił Hurley. (PAP)

 

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk