52 osoby próbowały w piątek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

Karol Kwiatkowski30 lipca, 20223 min

52 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Angoli i Wybrzeża Kości Słoniowej. Wszystkie te osoby zatrzymano – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

SG podała w sobotę rano na Twitterze, że największa grupa, licząca 23 osoby, nielegalnie przekroczyła granicę przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa, na odcinku, za który odpowiada placówka Straży Granicznej w Białowieży (Podlaskie). Również w czwartek przez te rozlewiska próbowało dostać się do Polski 13 imigrantów.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku lipca zanotowano blisko 850 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Od początku roku było ponad 6,8 tys. takich prób.

Kończy się budowa stalowej zapory na granicy z Białorusią – miała być gotowa do końca czerwca, ostatecznie prace przedłużono o miesiąc. Jak poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska, przęsła ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach, a na już ukończonych odcinkach prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk