Prezydent weźmie udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Karol Kwiatkowski30 lipca, 20225 min

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; spotka się z powstańcami, wręczy odznaczenia, upamiętni cywilne ofiary Powstania na Woli, a 1 sierpnia w godzinę „W” odda hołd powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak wynika z harmonogramu opublikowanego przez KPRP, w sobotę 30 lipca o godz. 11.00 prezydent weźmie udział w spotkaniu z powstańcami warszawskimi w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości prezydent wręczy odznaczenia państwowe; przewidziane jest też wystąpienie głowy państwa.

Przed spotkaniem z powstańcami – o godz. 10.50 – prezydent złoży wiązankę przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Dziedzińcu Głównym Muzeum.

W niedzielę wieczorem Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach na Placu Krasińskich. O godz. 18.00 będzie uczestniczył w polowej Mszy Świętej, a o godz. 19.00 – w uroczystym Apelu Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

W poniedziałek 1 sierpnia – o godz. 11.30 – prezydent upamiętni cywilne ofiary Powstania na warszawskiej Woli (przy ul. Wolskiej).

Andrzej Duda zapali znicze: przed tablicą poświęconą rodzinie Korewów oraz mieszkańcom z ul. Syreny 7/9, a także przed tablicą poświęconą 30 zakonnikom redemptorystom oraz mieszkańcom warszawskiej Woli zamordowanym w fabryce Kirchmayera i Marczewskiego.

Prezydent złoży także wieniec przed tablicą poświęconą 4000 uczestnikom powstania oraz mieszkańcom warszawskiej Woli. Przewidziana jest wypowiedź Andrzeja Dudy.

W południe 1 sierpnia prezydent zwiedzi wystawę „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei” na placu Piłsudskiego przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa.

O godz. 16.45 Andrzej Duda złoży wieniec na grobie dowódca sił powstańczych w Warszawie, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK, gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

O godz. 17.00 – w godzinę „W” – prezydent odda hołd powstańcom pod Pomnikiem Gloria Victis na Powązkach.

Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W dniu rozpoczęcia powstania do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy osób, wypędzono z miasta, które po Powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć. (PAP)

autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk