Hołownia: wierzę absolutnie w uczciwość gen. Mirosława Różańskiego

Karol Kwiatkowski25 lipca, 20227 min

Wierzę absolutnie w uczciwość gen. Mirosława Różańskiego, staję za nim murem, a pisowskim prokuratorom mogę powiedzieć jedno: nie boimy się was – podkreślił lider Polski 2050 Szymon Hołownia komentując informację o zarzutach dla b. dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych.

Gen. Mirosław Różański – dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych w latach 2015-2017 – po przejściu w stan spoczynku został m.in. jednym z ekspertów związanego z ugrupowaniem Hołowni Instytutu Strategie 2050.

W poniedziałek poinformowano, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie przygotowawcze dot. wyboru podmiotów współpracujących w organizacji „Air Show” w Radomiu. W sprawie zarzuty usłyszał m.in. gen. Różański.

Lider Polski 2050 poproszony w poniedziałek wieczorem w TVN24 o skomentowanie kwestii postawienia tych zarzutów odpowiedział, że „jest to spodziewana próba politycznego zastraszenia nas”. „Wiemy o co chodzi. Chodzi o sprawę, w której już był zatrzymywany gen. Lech Majewski (poprzednik Różańskiego na stanowisku dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych – PAP), w której wiele różnych innych rzeczy się działo” – dodał Hołownia.

„Trzymają to aż do momentu, w którym będzie im wygodnie użyć tego politycznie. Będą stawiali zarzuty nie tylko gen. Różańskiemu, ale też pewnie jeszcze wielu innym osobom. Nie przejmujemy się tym, bo wiemy, że jesteśmy uczciwi” – powiedział Hołownia.

Lider Polski 2050 podkreślił, że wierzy absolutnie „w uczciwość Mirka Różańskiego – żołnierza, który służbie Polsce naprawdę poświęcił bardzo wiele na froncie, na pierwszej linii”. „Staję za nim murem, a pisowskim prokuratorom mogę powiedzieć tylko jedno: nie boimy się was, możecie nas stawiać w stany oskarżenia, ciągać po sądach, poradzimy sobie, damy radę” – podkreślił Hołownia.

Według nieoficjalnych informacji portalu TVP Info w sprawie miałoby chodzić o „wyprowadzenie” do prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT ponad 7,5 mln zł.

Rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej Aleksandra Skrzyniarz przekazała portalowi, że „postępowanie przygotowawcze nie zostało jeszcze zakończone”. „W jego toku, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy wskazujący na szereg nieprawidłowości w zakresie wyboru podmiotów współpracujących w organizacji pokazów lotniczych w ramach Międzynarodowych Pokazów Lotniczych +Air Show+ w Radomiu w latach 2011-2015 oraz w zakresie gospodarowania środkami finansowymi pozostałymi po rozliczeniu kolejnych edycji pokazów, czterem osobom przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych” – mówiła prok. Skrzyniarz cytowana przez portal.

„W związku z pojawieniem się artykułu prasowego na portalu TVP Info dotyczącego postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych informuję, że nie przyznałem się do stawianych mi zarzutów” – napisał w poniedziałek na Twitterze gen. Różański.

Według Różańskiego zawarte w publikacji portalu TVP Info informacje nie są prawdziwe. „W mojej ocenie postawione zarzuty, dotyczące czynów rzekomo popełnionych w 2015 roku, stanowią retorsje za moje publiczne wystąpienia, w których wielokrotnie nie szczędziłem krytyki podejmowanym decyzjom politycznym dotyczącym obronności państwa” – podkreślił.

„Postawione zarzuty są związane z bieżącą polityką Ministerstwa Obrony Narodowej i nie prowadzą do osiągnięcia kodeksowych celów postępowania przygotowawczego” – dodał w serii wpisów generał.

Jednocześnie poprosił, aby osoby, które chcą komentować publikację TVP Info dotyczącą jego osoby używały jego stopnia wojskowego „i pełnych danych osobowych gen. broni rez. dr Mirosław Różański”. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk