Ziobro polecił przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu

Karol Kwiatkowski26 lipca, 20224 min

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu w związku z dzisiejszą publikacją portalu onet.pl – poinformował w poniedziałek PAP Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

Minister Ziobro był pytany w poniedziałek podczas briefingu w Proszowicach (Małopolskie) o doniesienia portalu onet.pl, że Prokuratura Regionalna we Wrocławiu zakupiła ekskluzywne, włoskie meble za ponad 850 tys. zł, a wybrała je architektka wnętrz, która prywatnie jest żoną jednego wrocławskich prokuratorów.

„Nie znam tej sprawy, wydałem polecenie pilnego skontrolowania tej sytuacji i przedstawienia wyjaśnień” – zapowiedział minister sprawiedliwości. Dodał, że po tym zostaną podjęte ewentualne decyzje w tej sprawie.

W poniedziałek po południu Prokuratura Krajowa poinformowała, że w związku z tymi doniesieniami minister sprawiedliwości, prokurator generalny polecił przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu.

W poniedziałek rano portal onet.pl napisał, że ekskluzywne, włoskie meble kupione przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu kosztowały ponad 850 tys. zł. Według doniesień portalu, wybrała je architektka wnętrz, która prywatnie jest żoną prokuratora, zaś za jej usługi prokuratura zapłaciła w sumie prawie 45 tys. zł. Według Onetu, zarówno wybór architektki, jak i wskazane przez nią zakupy odbyły się z pominięciem procedury przetargowej.

W odpowiedzi na pytania portalu rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka poinformowała, że to „architekt o uznanej na terenie Wrocławia renomie zawodowej, dającej gwarancję rzetelnego wykonania usługi”.

Dodała ponadto, że „wysokość takiego wydatku nie jest objęta ustawą o zamówieniach publicznych i nie wymaga procedury przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy usługi (…) na wybór tego usługodawcy nie miała wpływu okoliczność, że wymieniona jest osobą pozostającą w związku z jednym z prokuratorów Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu”.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk