Synoptyk IMGW: sobota burzowa na przeważającym obszarze kraju

Karol Kwiatkowski16 lipca, 20223 min

W sobotę nad przeważającym obszarze kraju możliwe są burze z gradem. Jak powiedziała PAP Dorota Pacocha, synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 16 do 24 stopni Celsjusza.

„Dzisiaj zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady deszczu, miejscami z gradem. Na burze zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne obejmujące północ, centrum i południowy wschód kraju. Największe prawdopodobieństwo silnych burz w centrum i na wschodzie. Na północy opady do 20 milimetrów” – powiedziała Dorota Pacocha.

Temperatura to od 16-18 stopni Celsjusza na północy, 20 w centrum, do 24 stopni na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach oraz w czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

W nocy jeszcze na wschodzie możliwe są zanikające burze. W tych burzach lokalnie może spaść do 10 litrów deszczu na metr kwadratowy, a wiatr w porywach dochodzić będzie do 80 km/h. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na Pomorzu mogą wystąpić słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 7 do 12 stopni. Nad morzem termometry mogą wskazać do 15 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk