Przyłębska: „odkucie” mnie od stanowiska – to byłaby anarchia

Karol Kwiatkowski15 lipca, 20226 min

Nie wyobrażam sobie sytuacji, żebym została „odkuta” od stanowiska – to byłaby anarchia – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jak zaznaczyła, obowiązuje ją 9-letnia kadencja sędziego TK, a ataki na nią mają podważyć autorytet tej instytucji.

Przyłębska była w czwartek gościem Telewizji Republika, gdzie pytana była o doniesienia ws. złożenia do prokuratury przez prezesa NBP Adama Glapińskiego zawiadomienia wobec liderów PO: Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka w związku z „groźbami karalnymi i próbą wymuszenia decyzji” – słowami o „usunięciu siła kierownictwa NBP” i podobne wypowiedzi pod adresem niej samej.

„Niestety, pan przewodniczący Donald Tusk groził mi, że jeżeli nie będę chciała odejść z TK, to jakoś mnie „odśrubuje” czy nie wiem co ze mną zrobią. Powtarzam: mam 9-letnią kadencję sędziego Trybunału, to jest kadencja konstytucyjna” – stwierdziła, odnosząc się do słów lidera PO Donalda Tuska, który w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” zapowiadał przywrócenie stanu sądownictwa sprzed reformy PiS. Zapytany: „Jak się pani Przyłębska przykuje do fotela, to co?” odparł: „To trzeba odkuć. Po prostu”.

Jak oceniła prezes TK, „od wielu lat jest poddawana ciągłemu atakowi”. „Ja, moja rodzina i również Trybunał Konstytucyjny” – podkreśliła. Jak dodała, celem jest jej ustąpienie ze stanowiska oraz podważenie autorytetu samego Trybunału.

„Myślę, że tu jest problem związany ze rozumieniem demokracji i byciem demokratą. Demokracja polega na tym, że są wybory, większość wygrywa, formuje rząd i tak dalej. Jeśli ktoś ma z tym problem, to szuka jakichś innych metod, by dojść do władzy” – mówiła Przyłębska. Podkreśliła, że nie wyobraża sobie, iż mogłaby zostać „odkuta ze stanowiska”. „To byłaby anarchia” – oceniła.

Przyłębska pytana była również o tzw. aferę mailową – doniesienia medialne o rozmowach, którą miała prowadzić z szefem KPRM Michałem Dworczykiem ws. ustalania daty rozpraw w TK w sprawach, których wynik miał znaczenie dla finansów państwa.

„Z nikim nie omawiam orzeczeń, z żadnymi politykami; po drugie – gdyby nawet treść tego maila była prawdziwa, to zawiera on informacje, które są dostępne” – mówiła. Zaznaczyła, że w sprawach, o których mowa w treści maila, nie była członkiem składu orzekającego, a wyroki, które zapadły w tych sprawach, miały korzystny wynik dla skarżących, a niekorzystny dla Skarbu Państwa.

Prezes TK mówiła, że istnieje określona procedura, która zakłada, że gdy TK przewiduje, iż orzeczenie w danej sprawie będzie niekorzystne dla budżetu państwa, to prezes TK zwraca się z pytaniem do premiera o hipotetyczne koszty. „Prezes to robi na prośbę przewodniczącego składu orzekającego, albo sędzi sprawozdawcy – i ja zawsze tak robię. Trybunał kieruje pismo do rządu, i odpowiednie ministerstwo odpowiada” – wyjaśniła. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk