Morawiecki o ataku w Winnicy: niewinni ludzie zamordowani w biały dzień

Nasza Polska14 lipca, 202213 min

Niewinni ludzie zamordowani w biały dzień. Barbarzyństwo Rosji trwa nadal. Nie możemy się do niego przyzwyczaić, bo wtedy prezydent Rosji Władimir Putin osiągnie swój cel – podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Co najmniej 23 osoby, w tym troje dzieci, zginęły w czwartek w rosyjskim ataku rakietowym na centrum Winnicy; pięcioro rannych jest w stanie krytycznym – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Facebooku. „Hospitalizowano 64 osoby, w tym dwoje dzieci. W stanie ciężkim są 34 osoby, a pięć w stanie krytycznym” – napisano w komunikacie. Jak podkreślono, nadal trwają poszukiwania 42 osób, z którymi została utracona łączność.

„Niewinni ludzie zamordowani w biały dzień. Barbarzyństwo Rosji trwa nadal. Nie możemy się do niego przyzwyczaić, bo wtedy Putin osiągnie swój cel” – napisał Morawiecki na Twitterze.

W wyniku ataku zniszczonych zostało 55 budynków. Według ratowników, najprawdopodobniej nie ma szans, by ktoś ocalał pod gruzami trafionych budynków.

Po ataku zatrzymano kilkadziesiąt osób, które są sprawdzane pod kątem ewentualnego udziału w nakierowywaniu rosyjskich rakiet – poinformował minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski, cytowany przez portal Suspilne. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat oświadczył, że rakiety Kalibr, którymi zaatakowano miasto, zostały wystrzelone z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym.

Do ataku doszło przed południem. W centrum miasta uderzyły – według wstępnych ustaleń – trzy rakiety. Celem stał się budynek biurowy, ucierpiały również budynki mieszkalne i Dom Oficerów, w którym mieści się sala koncertowa. W wyniku eksplozji wybuchł pożar, zapaliło się także kilkadziesiąt samochodów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał atak na Winnicę aktem terroryzmu, a Rosję – państwem terrorystycznym. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

 • Paweł Kopeć

  15 lipca, 2022 at 9:39 am

  To nie pierwszy w historii i nie ostatni ich raz: rewolucja październikowa, wojna bolszewicka, wyzwalanie /1944 -1945/ od hitlerowców w marszu na Berlin, PKWN – Rosja radziecka, ZSRR, Afganistan, Syria /tow. Lenin, Stalin/.
  Tak się tam, na Ukrainie, dzieje już od 24.02.`22 a właściwie od 2014 i wcześnie w Czeczenii czy Gruzji… a świat na to głucho milczy, patrzy, przygląda się, przysłuchuje… niczym w ST/Biblii, choć nie do końca.
  Sami Rosjanie pisali, i to nawet nieźle, jacy są i kim są, czyli o swym zbydlęceniu, zezwierzęceniu, nieludzkości i antyhumanizmie, m. in. Gogol, Czechow, Dostojewski, Bunin, Babel, Tołstoj, Turgieniew, Bułhakow a u nas choćby nasz SI Witkiewicz w „Pożegnaniu jesieni„ /powieść/ czy w „Szewcach„ /dramat/.
  Rosja to był i jest kraj bez filozofów, czyli bez wolności. Za to owszem jest teologia /prawosławna/, ale i ona jest usłużna cierpiętnicza i niewolnicza, cerkiewna jak scs.
  Każdego kolejnego dnia tow. WW Putin z kgb pcha Rosję + Rosjan + siebie w objęcia śmierci, upadku, unicestwienia, nihilizmu.

Leave a Reply

Koszyk