Minister Ziobro: godzenie się na kamienie milowe to godzenie się na kamienie u szyi polskiej gospodarki

Nasza Polska14 lipca, 20223 min

Unia Europejska ma coraz większe roszczenia; godzenie się na kamienie milowe to godzenie się na kamienie u szyi polskiej gospodarki, interesów i zasobności życia Polaków – mówił w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Ziobro był pytany w czwartek podczas konferencji prasowej o ostatnie zalecenia Komisji Europejskiej ws. rozdziału stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Minister odpowiedział, że w polityce nie można ufać szczególnie politykom europejskim. „Widzimy, że Unia Europejska ma coraz większe roszczenia i chce narzucać rozwiązanie już w każdej możliwej dziedzinie” – mówił szef MS.

Podkreślił, że UE stawia kolejne żądania w bardzo wielu dziedzinach nazywając to m.in. kamieniami milowymi. „Godzenie się na te kamienie milowe, to jest godzenie się na kamienie u szyi polskiej gospodarki, polskich interesów i zasobności życia Polaków” – dodał.

Jak zaznaczył, Solidarna Polska jest zwolennikiem twardych rozmów z UE i bezwzględnego wykorzystywania dostępnych form nacisku. „Jeżeli możemy zawetować jakieś decyzje to powinniśmy grozić wetem, a jeśli groźby nie pomagają to stosować weto. Tylko w ten sposób możemy wynegocjować (…) warunki do względnego radzenia sobie Polski z agresją ze strony Unii Europejskiej w każdej dziedzinie” – dodał Ziobro.

W opublikowanym w środę sprawozdaniu na temat praworządności w UE Komisja Europejska zaleca, by w Polsce zostały rozdzielone funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Komisja wyraziła też poważne obawy związane z niezależnością polskiego sądownictwa.

Zalecenia KE mają na celu zachęcenie państw unijnych do postępów w realizacji trwających lub planowanych reform. (PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Szymon Bafia

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk