Czy w przyszłym roku będzie czternasta emerytura?

Nasza Polska14 lipca, 20224 min

Czternasta emerytura w przyszłym roku najprawdopodobniej będzie, ale ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Rozstrzygnięcie będzie zależało od sytuacji w kraju – zastrzegła.

Minister była pytana w Polsat News, czy czternasta emerytura jest pewna w przyszłym roku.

„Czternastą emeryturę będziemy analizować, najprawdopodobniej ona będzie, gdyż sytuacja będzie się normowała. Natomiast decyzje ostateczne i ustawy będziemy procedowali na początku roku” – powiedziała minister.

Dopytywana, od czego uzależniona jest ta decyzja, Maląg odpowiedziała, że od „sytuacji ogólnie, jaka będzie w kraju”.

„Mechanizm czternastej emerytury, która jest świadczeniem jednorazowym, wprowadza nam możliwość, że podejmujemy decyzję o wypłacie w odpowiednim momencie” – wskazała.

Dodała, że w ubiegłym roku wypłata czternastej emerytury była w czwartym kwartale, zaś w tym roku, m.in. ze względu na poziom inflacji, wypłaty są już od 25 sierpnia.

Czternasta emerytura trafi w tym roku do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenia emerytalno-rentowe w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł „na rękę” otrzymają 1217,98 zł. Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób.

W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia to: 25 sierpnia, 1, 5, 6, 10, 15, 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS – wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej, niż raz na miesiąc – otrzymają czternastkę w październiku.

14. emerytura jest wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się m.in. o pomoc społeczną czy alimenty. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk