SG: 20 osób próbowało w piątek dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi

Nasza Polska23 kwietnia, 20224 min

20 cudzoziemców próbowało w piątek dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Konga i Kamerunu – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

SG poinformowała w sobotę rano na Twitterze, że do tych prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło na odcinkach, za których ochronę odpowiadają podlaskie placówki graniczne w Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze, Płaskiej, Białowieży i Szudziałowie.

Jak podała w tym komunikacie SG, w kwietniu odnotowała ona dotąd ponad 750 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; od początku 2022 roku – ponad 4 tys.

Podlaski Oddział SG ocenia, że w ostatnich tygodniach liczba imigrantów zatrzymywanych w ciągu doby na odcinku granicy z Białorusią oscyluje średnio między 40 a 120 osób. W tym roku rekordowy pod tym względem był dotąd 21 marca; wówczas SG zatrzymała łącznie 134 osoby. Od początku 2022 roku odnotowała SG odnotowała ponad 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory wzdłuż granicy. Jak poinformował w miniony piątek Podlaski Oddział SG, prace prowadzone są jednocześnie na kilku odcinkach, a kolejne elementy ogrodzenia powstają obecnie m.in. na terenie podległym placówkom SG w Kuźnicy, Mielniku, Narewce, Michałowie i Białowieży.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk