Zanim wszyscy zginiemy. O Ukrainie Prof. John Mearsheimer

Pofesor Mearsheimer: „Obecna wojna dotyczy wysiłków Zachodu, aby uczynić z Ukrainy zachodnią twierdzę na rosyjskich granicach. Stanowi to egzystencjalne zagrożenie dla Rosji i wywołało jej reakcję. Konsekwencje mogą być katastrofalne”.

Profesor John Joseph Mearsheimer jest twórcą tzw. realizmu ofensywnego – teorii opisującej interakcje między mocarstwami, kierującymi się przede wszystkim racjonalną chęcią osiągnięcia regionalnej hegemonii w anarchicznym systemie międzynarodowym. Określa się go za najbardziej wpływowego realistę politycznego swojego pokolenia i jest uważany za jednego z najwybitniejszych amerykańskich politologów i badaczy stosunków międzynarodowych. Obecnie jest profesorem R. Wendell Harrison Distinguished Service Professor na Uniwersytecie w Chicago.

Odważny w swoich wypowiedziach jest autorem książki „The Israel Lobby and US Foreign Policy” z 2007 roku, w której twierdzi, że izraelskie lobby wywiera nieproporcjonalnie duży wpływ na politykę zagraniczną USA. Inną ważną pracą jest „The Tragedy of Great Power Politics” (Tragizm polityki mocarstw), która obok „Końca historii” Francisa Fukuyamy i „Zderzenia cywilizacji” Samuela P. Huntingtona uznawana jest, jedną z najważniejszych książek o polityce międzynarodowej napisanych po zakończeniu zimnej wojny. Podważa w niej dominujące po 1989 roku idealistyczne wyobrażenia o normalizacji stosunków międzynarodowych i zachęca do powściągliwości i realizmu.

Profesor Measheimer jest zagorzałym przeciwnikiem kontynuacji obecnej wojny Rosja–Ukraina oraz nawołuje do natychmiastowego zaprzestania tego konfliktu, który on uważa za bardzo groźny dla pokoju światowego. Uważa, że największą ofiarą w tej wojnie będzie sama Ukraina, która w wyniku walk zostanie całkowicie zniszczona, a jeśli konflikt rozprzestrzeni się dalej, niewyobrażalne wręcz konsekwencje poniesiemy my wszyscy.

Wypowiada się często publicznie. O jego analizie błędów w polityce zagranicznej Zachodu wobec Rosji i ostrzeżeniu przed konfliktem światowym dowiemy się więcej w wywiadach zamieszczonych w YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ZH8bSIo-l4A&t=145s

Autor: Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz

……….

Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz jest filozofem i myślicielem politycznym, doktorem Uniwersytetu Oksfordzkiego, profesorem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego, profesorem wizytującym na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, przewodniczącym ruchu „Wolne Wybory”, autorem „Harmonii społecznej” i innych książek przetłumaczonych na kilka języków, laureatem plebiscytu Osobowość Roku Polski 2020 w kategorii Nauka.

 

Udostępnij:

prof. n. dr hab. Włodzimierz Korab-Karpowicz

3 comments

 • Paweł K.

  13 maja, 2022 at 12:41 pm

  Sputnik/Bibuła… KOnfedreacja/JKM bis?!
  Prawda jest inna, prostsza, zwyczajna jak życie…

 • PI Grembowicz

  25 czerwca, 2022 at 3:07 pm

  … niech pan się tak nie boi i przyjedzie tutaj… aby walczyć z nowym, kolejnym postępowym holokaustem AD 2022 na Ukrainie autorstwa Rosji, Rosjan, głównodowodzącego towarzysza Putina /towarzyszy Pieskowa, Ławrowa, Dugina, Sołowiowa itp./, tzn. ich neokomunizmem, neobolszewizmem, socyalizmem; sputnikiem, kremlem, kgb; bękartami Stalina, ZSRR, NKWD, a co się objawia na co dzień, od co najmniej 24.02.`22 roku /2014; wcześniej Czeczenia, Gruzja; Polska, pół Europy/, morderstwami cywilów, kobiet, dzieci; strzelaniem do ludzi, zabijaniem ludzi, gwałceniem ludzi, bombardowaniem ludzi, miast, wsi, całej infrastruktury, szkół, szpitali, fabryk, kościołów… ogrodów zoologicznych; nihilizmem, destrukcją państwa o całego narodu; bandytyzmem, bestialstwem, sadyzmem, wściekłością, nienawiścią, przemocą, zwierzęcością… i wszystko to w ramach obecnej rosyjskiej, radzieckiej, ruskiej odwiecznej walki z neofaszyzmem, neonazizmem, imperializmem, kolonializmem, kapitalizmem itp.
  Zapraszam! Odwagi! Po męsku!
  „Kto czyta, nie błądzi„
  Bez odbioru!

Leave a Reply

Koszyk