Terlecki po słowach Orbana: stosunki węgiersko-ukraińskie są dla nas pewnym kłopotem

Magdalena Targańska5 kwietnia, 202212 min

Stosunki węgiersko-ukraińskie są dla nas pewnym kłopotem – tak szef klubu PiS Ryszard Terlecki skomentował wypowiedź premiera Węgier Viktora Orbana o prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zelenskim.

W niedzielę po ogłoszeniu zwycięstwa Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) Orban stwierdził, że podczas wyborów koalicja rządząca musiała walczyć z najsilniejszymi wiatrami przeciwnymi: „lewicą w kraju, międzynarodową lewicą dookoła, brukselskimi biurokratami, wszystkimi pieniędzmi i organizacjami (finansisty) Gyoergya Sorosa, międzynarodowymi mediami głównego nurtu, i wreszcie z prezydentem Ukrainy”. „Nigdy dotąd nie mieliśmy tylu przeciwników na raz” – powiedział Orban.

O te słowa premiera Węgier szef klubu PiS został we wtorek zapytany przez dziennikarzy w Sejmie.

„To było przemówienie nocne po zwycięstwie i prezydent Ukrainy został wymieniony wśród innych przeszkód, z którymi zmagały się Węgry. Rzeczywiście te stosunki węgiersko-ukraińskie są dla nas pewnym kłopotem” – stwierdził Terlecki.

Według niego, „sukces Orbana przekonuje, że jednak lewica w Europie jest w odwrocie i że śladem Węgier zapewne pójdą inne państwa”.

Dopytywany, czy PiS będzie się odcinał od polityki Orbana, Terlecki odpowiedział: „Nie, mamy nadzieję, że ta polityka ulegnie modyfikacjom, a Orban pozostanie naszym przyjacielem”. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

Leave a Reply

Koszyk