MSZ o masakrze w Buczy: zrobimy wszystko, by osoby odpowiedzialne za te haniebne czyny zostały pociągnięte do odpowiedzialności

Karol Kwiatkowski3 kwietnia, 202213 min

Wiadomości napływające z wyzwolonej przez siły ukraińskie Buczy napełniły nas przerażeniem i gniewem i pragnieniem sprawiedliwości; zrobimy wszystko, aby osoby odpowiedzialne za te haniebne czyny zostały pociągnięte do odpowiedzialności – oświadczyło w niedzielę MSZ.

W niedzielę ukraińskie władze i dziennikarze opublikowali wstrząsające zdjęcia i nagrania z przedmieść Kijowa, z których wyparto rosyjskie wojska. Na filmach widać olbrzymie zniszczenia i liczne ciała ofiar, leżące na ulicach bez broni i w cywilnych ubraniach.

Ukraińskie ministerstwo obrony podało, że miejscowi cywile byli poddawani arbitralnym egzekucjom, niektórzy z rękami związanymi na plecach, a ich ciała rozrzucone są na ulicach miasta.

„Wieści napływające z miasta Bucza, wyzwolonego przez siły ukraińskie, napełniły nas przerażeniem, gniewem i pragnieniem sprawiedliwości” – czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ, zamieszczonym na Twitterze.

Podkreślono w nim, że przestępstwa przeciwko ludności cywilnej są bezwzględnie zabronione przez międzynarodowe prawo humanitarne konfliktów zbrojnych, którego Rosja jest stroną, zarówno konwencję haską, genewską, jak i zwyczajowe prawo międzynarodowe.

MSZ zaznaczyło, że zdjęcia cywilów zabitych strzałem w tył głowy ze związanymi rękoma przywodzą na myśl porównania z najbardziej mrocznymi czasami „stalinowskiego i nazistowskiego totalitaryzmu”.

„Zrobimy wszystko, aby osoby odpowiedzialne za te haniebne czyny zostały pociągnięte do odpowiedzialności” – zapewnił resort dyplomacji. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • PI Grembowicz

  3 kwietnia, 2022 at 9:53 pm

  Rosjanie, Putin i Rosja: nigdy za nic nie odpowiedzieli, nie odpowiadają i prawdopodobnie nie odpowiedzą. Taki to kraj, taki jest świat, takie mamy życie.
  Pozostaje jedynie sąd szczegółowy i ten najważniejszy Sąd Ostateczny – post mortem.
  Putin! Rosjanie! Rosjo!
  Memento mori!

Leave a Reply

Koszyk