Kaczyński: wybory powinny się odbyć w konstytucyjnym terminie

Karol Kwiatkowski25 marca, 20225 min

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował w wywiadzie dla mediów Polska Press, iż zrobi wszystko, aby wybory parlamentarne odbyły się w konstytucyjnym terminie, choć zastrzegł, że w tej sprawie nie może niczego wykluczyć.

„Zrobimy wszystko, by wybory odbyły się w konstytucyjnym terminie. Natomiast oczywiście wszystko jest możliwe. Nawet jeśli jest znaczna większość parlamentarna, to mogą się odbyć wcześniej. W tej chwili ja też nie mogę tego w 100 procentach wykluczyć” – powiedział wicepremier, lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Zastrzegł zarazem, iż fakt, że PiS może obecnie, na podstawie sondaży, liczyć na bardzo dobry wynik, to nie jest przesłanką, „żeby w trakcie wojny robić wybory”. „Zresztą proszę pamiętać, że jeżeli chodzi o samorozwiązanie Sejmu, to jest potrzebne do tego 2/3 pełnego składu, więc więcej niż przy zmianie Konstytucji, czyli musi być zgoda dużej części opozycji. Sądzę, że to jest droga donikąd” – ocenił wicepremier.

Na uwagę, że „PiS nie ma dobrych doświadczeń z przyspieszeniem wyborów”, Kaczyński zaznaczył, że „w 2007 roku nie było po prostu innego wyjścia”. „Ja wiem o tym, że niektórzy uważają inaczej, ale to jest już wynik kompletnej ignorancji. Przypomnę, że wówczas dostaliśmy wota nieufności wobec wszystkich ministrów i ratując rząd przenieśliśmy ich na funkcję sekretarzy stanu. Taki zabieg można było zrobić raz i dla nas było oczywiste, że dalsze rządzenie jest niemożliwe” – stwierdził szef PiS.

Przyznał, że w historii Polski istniały oczywiście rządy mniejszościowe, ale – jak dodał – „one były tolerowane przez większość”. „W 2007 roku było to po prostu niemożliwe. Trwanie w ciągłej walce i przedłużanie takiej sytuacji byłoby antypaństwowe. Dlatego zdecydowaliśmy się na wcześniejsze wybory doskonale wiedząc, że szanse na wygranie są praktycznie żadne” – powiedział Kaczyński.

Wicepremier zapowiedział ponadto, że nie odejdzie z rządu Mateusza Morawieckiego. „Nie odejdę. Chociaż nie ukrywam, że bardzo chętnie pracowałbym na ten jeden etat szefa partii, bo po prostu partia musi przejść do bardziej energicznej działalności. No ale jest, jak jest. W tej chwili nie jesteśmy przecież w stanie powiedzieć: +kończymy wojnę i zaczynamy pokój+. Trwa rozpętana przez Rosję wojna na Ukrainie i nikt nie wie, kiedy się ona zakończy. Z uwagi na tę nadzwyczajną sytuację zdecydowałem się pozostać w rządzie” – wyjaśnił Kaczyński. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk