W czwartek z Białorusi do Polski próbowało się nielegalnie dostać 70 osób

Nasza Polska25 marca, 20223 min

70 cudzoziemców próbowało w czwartek dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. W okolicach Dubicz Cerkiewnych służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole.

W informacji zamieszczonej w piątek rano na Twitterze SG nie podaje narodowości nielegalnych imigrantów, zatrzymanych ostatniej doby. W okolicach Dubicz Cerkiewnych, gdzie miał miejsce incydent z rzucaniem kamieniami, nielegalnie przekroczyła granicę grupa pięciu osób.

W tym roku rekordowy pod względem liczby zatrzymanych cudzoziemców był miniony poniedziałek. Wówczas SG zatrzymała łącznie 134 osoby; największą 40-osobową grupę – w Narewce.

SG podała też, że w ciągu minionej doby jej funkcjonariusze zatrzymali sześciu kolejnych tzw. kurierów nielegalnych imigrantów. Wszyscy to cudzoziemcy, w tym trzech Gruzinów – wynika z krótkiej informacji na Twitterze.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory chroniącej granicę. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk