Straż Graniczna: do Polski próbowały się dostać nielegalnie z Białorusi 64 osoby

Nasza Polska20 marca, 20223 min

64 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie dostać się do Polski przez granicę z Białorusią – podała w niedzielę Straż Graniczna. Jedna z grup migrantów przeszła przez rzekę Świsłocz.

Na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 64 cudzoziemców, obywateli Iraku, Egiptu, Jemenu i Syrii – podała w niedzielę rano na Twitterze Straż Graniczna.

„Na odcinku PSG Bobrowniki zatrzymano kolejna grupę nielegalnych imigrantów, 15 osób, która przeszła przez rzekę Świsłocz” – podała SG.

Straż poinformowała też, że minionej doby zatrzymała czterech tzw. kurierów, którzy próbowali przewieźć osoby nielegalnie przebywające w kraju.

SG jeszcze w sobotę informowała, że zatrzymała dwójkę cudzoziemców – kobietę i mężczyznę – którzy próbowali wywieźć do Niemiec ośmiu mężczyzn, obywateli Iraku, Egiptu i Jemenu. Aby zmylić służby – jak podała SG – jeden z samochodów oznaczono jako pomoc humanitarna dla Ukrainy.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. obowiązywał stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory chroniącej granicę. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk