Kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej po dwóch latach wróci do tradycyjnej formy

Karol Kwiatkowski20 marca, 20224 min

Do tradycyjnej formy wróci w tym roku, po dwóch latach przerwy wywołanej przez pandemię COVID-19, Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej – zakomunikował jego rzecznik, bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski.

„Po dwóch latach przerwy Misterium wraca na święte kalwaryjskie drogi. (…) Modlitwa tysięcy pielgrzymów na Dróżkach Kalwaryjskich ma szczególne znaczenie, dlatego w tym trudnym czasie zachęcamy do licznego udziału w tegorocznych uroczystościach Wielkiego Tygodnia” – zakomunikował w mediach społecznościowych o. Tarsycjusz.

Służby prasowe sanktuarium podały, że Misteria tradycyjnie rozpoczną się w Niedzielę Palmową, która przypada 10 kwietnia. Szczegółowy program został opublikowany w internecie: https://kalwaria.eu/aktualnosc/odpust-wielkiego-tygodnia-oraz-chwalebne-misterium-meki-panskiej-2022.

Kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej rokrocznie gromadzi dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja ich organizowania sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Z biegiem czasu zostały rozszerzone. Obecnie inauguruje je misterium pokazujące tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Wieńczą je uroczystości Wielkiego Piątku. Droga Krzyżowa gromadzi dziesiątki tysięcy wiernych, który podążają za postacią Chrystusa przyglądając się odgrywanym przez aktorów scenom męki Zbawiciela.

W 2020 r. w Triduum Paschalnym wszystkie celebracje liturgiczne i nabożeństwa odbywały się w bazylice bez udziału wiernych. Były transmitowane na żywo przez kamery internetowe. Bernardyni zachęcali do uczestnictwa online i łączenia się w modlitwie w swoich domach. W ub. r. opiekunowie sanktuarium zachęcali do modlitwy indywidualnej i rodzinnej na Dróżkach Kalwaryjskich oraz w bazylice, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem bernardynów, którzy do dziś opiekują się sanktuarium, wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk