Na Zamku Królewskim rozpoczęło się spotkanie premierów: Polski, Litwy i Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego

Karol Kwiatkowski14 marca, 20225 min

W poniedziałek na Zamku Królewskim rozpoczęło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefowej litewskiego rządu Ingridy Szimonyte oraz w formie zdalnej ukraińskiego premier Denysa Szmyhala. Tematem spotkania będą działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania litewskiej premier na dziedzińcu Zamku Królewskiego przez polskiego premiera. Następnie odbyło się spotkanie premierów Polski i Litwy a później zaplanowano rozmowy szefów rządów Polski, Litwy i Ukrainy. Premierzy państw Trójkąta Lubelskiego ok. 11.30 spotkają się z przedstawicielami mediów.

Szczyt Trójkąta Lubelskiego (pierwszy w formacie premierów) przypada na czas trwającej militarnej agresji Rosji i będzie wyrazem wspólnego wsparcia Polski i Litwy dla Ukrainy – oświadczył rzecznik polskiego rządu Piotr Müller. Dodał, że spotkanie odbędzie się w 19. dniu wojny na Ukrainie, a działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy będą głównymi tematami rozmów.

Zwrócił przy tym uwagę, że gwałtownie pogarszająca się sytuacja humanitarna i rosnący napływ uchodźców z Ukrainy wymagają solidarnej pomocy finansowej i rzeczowej od społeczności międzynarodowej. W tym kontekście Müller podkreślił, że Polska stała się hubem umożliwiającym płynny napływ wsparcia na Ukrainę.

„Polska i Litwa solidarnie wzywają do nałożenia surowych sankcji na Rosję oraz dążą do osiągnięcia strategicznej niezależności od rosyjskich surowców energetycznych. Ponoszą również niebagatelny wysiłek w udzielaniu schronienia i kompleksowej pomocy osobom pokrzywdzonym przez rosyjską inwazję. Oba kraje intensywnie zabiegają także o wzmocnienie wschodniej flanki NATO” – wskazał Müller.

Zapowiedział też, że na zakończenie szczytu premierzy podpiszą wspólną deklarację potępiającą brutalną, niesprowokowaną inwazję militarną Rosji na suwerenną, pokojową i demokratyczną Ukrainę oraz oddadzą hołd ofiarom wojny.

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 roku, a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

Ostatnie spotkanie prezydentów Trójkąta Lubelskiego odbyło się 23 lutego br. w Kijowie, w przeddzień inwazji Rosji na Ukrainę.

Przed rozpoczęciem szczytu Trójkąta Lubelskiego – według zapowiedzi Müllera – odbędzie się spotkanie dwustronne premiera Morawieckiego z szefową litewskiego rządu. „Rozmowy liderów będą dotyczyć przede wszystkim agresji Rosji na Ukrainę oraz reakcji UE i NATO” – wskazał rzecznik rządu.

Ostatnie spotkanie dwustronne szefów rządów Polski i Litwy odbyło się 21 listopada 2021 r., podczas wizyty Morawieckiego w Wilnie. Natomiast 17 września ub.r. w Warszawie odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Müller zaznaczył, że premierzy Polski i Litwy są w stałym kontakcie telefonicznym. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk