27 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z pociągów specjalnych do Niemiec

Karol Kwiatkowski14 marca, 20223 min

27 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z możliwości, zorganizowanego przez polskie koleje, dodatkowego transportu do Niemiec – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

„Od piątku do niedzieli do godz. 18, 27 tys. uchodźców z Ukrainy skorzystało z możliwości, zorganizowanego przez polskie koleje, dodatkowego transportu do Niemiec” – napisał w niedzielę na Twitterze wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji informował, że uchodźcom z Ukrainy zapewniono możliwość skorzystania z bezpłatnego transportu do Niemiec. Tylko w weekend z Polski do Niemiec odjedzie łącznie 18 dodatkowych pociągów specjalnych.

Od kilku dni trwają prace nad skoordynowaniem działań państw unijnych w organizacji transportu dla uchodźców z Ukrainy, którzy chcą przez Polskę udać się do innego państwa. Między innymi w tym celu szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz jego odpowiednicy we Francji i w Niemczech, Gerald Darmanin i Nancy Feaser, zawiązali nieformalny sztab ds. pomocy uchodźcom.

W piątek i w sobotę poświęcone były temu rozmowy ministerstw ds. transportu Polski, Ukrainy, Austrii, Czech, Francji, Niemiec oraz unijnej komisarz ds. transportu Adiny Valean, które odbyły się w Krakowie, a także na pograniczu polsko-ukraińskim. Z polskiej strony w spotkaniach brali udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceszefowie MI Rafał Weber i Andrzej Bittel oraz wiceminister Szefernaker.

Niedziela to osiemnasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do Polski przybyło ponad 1,7 mln uchodźców. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk