Nadanie numeru PESEL i e-usługi dla obywateli Ukrainy

Karol Kwiatkowski13 marca, 20224 min

Zgodnie z zapowiedziami, od niedzieli trwają testy systemu rejestracji uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. Rejestracja w urzędach gmin i miast ruszy w najbliższą środę tj. 16 marca 2022r. W niedzielę 13 marca, w Urzędzie Gminy w Kobyłce wydano też pierwszy cyfrowy dokument Diia.pl. Pierwszą osobą, która otrzymała – w ramach aplikacji mObywatel – dokument tożsamości przeznaczony dla obywateli Ukrainy była Pani Swietłana.

Osobą, której dzisiaj nadano pierwszy numer PESEL w nowej procedurze dla osób z Ukrainy została pani Oksana ze Starokonstantynowa. Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe będzie zaoferowanie obywatelom Ukrainy polskich e-usług publicznych takich jak np. e-recepta. Oprócz tego każda z nich będzie miała dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel – wskazuje minister Janusz Cieszyński

Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl – to prosty sposób na wylegitymowanie się (okazanie danych) niemal w każdej sytuacji życiowej. W elektronicznym dokumencie znalazły się najważniejsze dane – m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL.

Dokument Diia.pl pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Będzie przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.

Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl?

Każda osoba, która:

• jest pełnoletnia,

• ma ukraińskie obywatelstwo,

• przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,

• ma nadany numer PESEL,

• ma aktywny profil zaufany.

Jak aktywować aplikację?

1. w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie profilu zaufanego,

2. ściągnij i uruchom aplikację mObywatel,

3. zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,

4. aktywuj aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl na stronie: https://www.gov.pl/mobywatel/ua

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie bez wprowadzania przez jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk