Ochojska na forum PE oskarża rząd

– Rządzący niweczyli przez ostatnie lata wizerunek Polski gościnnej i otwartej na uchodźców – oświadczyła w Parlamencie Europejskim deputowana PO Janina Ochojska.

Janina Ochojska rozpoczęła wystąpienie na forum PE twierdząc, że wprawdzie „Polska i jej rząd są obecnie postrzegani jako kraj przyjazny uchodźcom i wspierający Ukrainę”, to „nie zawsze było”.

– Polskę zalewa obecnie fala pomocy i solidarności. Chcę państwu uświadomić fakt, że to nie rząd, tylko Polacy, którzy przyjmują gości, bo tak mówimy o uchodźcach ukraińskich, do swoich rodzin. To NGO i samorządy, które organizują tę ogromną pomoc, wolontariusze obecni wszędzie tam, gdzie ktoś jest w potrzebie. W ten sposób Polacy przywrócili wizerunek Polski gościnnej i otwartej na uchodźców– niweczony przez ostatnie laty przez rządzących – przekonywała.

Europosłanka zażądała od instytucji UE, by te przekazywały środki na pomoc humanitarną dla Ukrainy i pomoc uchodźcom znajdującym się w Polsce „we współpracy z organizacjami pozarządowymi”.

Ochojska sformułowała także zarzut, jakoby „pomoc, wsparcie, ciepło i dawanie nadziei” były „zarezerwowane tylko dla niektórych uchodźców, tych bliższych kulturowo”. Jak się okazało, chodziło jej o obronę granic Polski przed migrantami sprowadzonymi przez białoruski reżim w ramach wojny hybrydowej z Polską, która, poprzedzała prawdziwą wojnę na Ukrainie.

– Pomaganie innym migrantom proszącym o ochronę międzynarodową na granicy białoruskiej jest kryminalizowane, a osoby udzielające takiego wsparcia – prześladowane. Obecnie rząd nie dopuszcza organizacji pozarządowych do granicy polsko-białoruskiej – powiedziała Janina Ochojska. (TVP Info)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk