Kraska: wśród Ukraińców nie ma entuzjazmu dla szczepienia

Magdalena Targańska9 marca, 202223 min
„Niepokojące jest to, że Polacy dość niechętnie się szczepili, ale jak w tej chwili rozmawiam z ratownikami czy pielęgniarkami, którzy pracują w punktach szczepień dla Ukraińców, to tam też nie ma entuzjazmu dla tego szczepienia” – przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia, pytany w Programie I Polskiego Radia o zakażenia koronawirusem, odpowiedział, że choć teraz obserwuje się stabilizację, to resort liczy się z tym, że liczba przypadków w najbliższym czasie wzrośnie.

Jako powód wskazał fakt, że na Ukrainie w momencie wybuchu wojny piąta fala pandemii była w epicentrum. Dodał, że poziom wyszczepienia wynosił tam około 35 proc.

Przekazał, że „niepokojące jest to”, że wśród Ukraińców nie ma entuzjazmu dla szczepienia przeciw COVID-19. „Stworzyliśmy te warunki, ale myślę, że te ruchy antyszczepionkowe, które były w Polsce, także miały duży wpływ na świadomość obywateli Ukrainy” – ocenił.

Kraska przypomniał, że prowadzona jest duża akcja szczepień i w każdym punkcie przyjmującym uchodźców jest także punkt szczepień lub dojeżdża tam szczepionkobus.

Wskazywał także na szczepienia dzieci przyjeżdżających z Ukrainy. „Wiemy, że te szczepienia na choroby zakaźne wieku dziecięcego też nie były na wysokim poziomie, dlatego udostępniamy bezpłatnie szczepienie jeśli chodzi o polio, odrę, różyczkę” – przekazał.

Wyjaśnił, że dzięki zapisom procedowanej specustawy uchodźcy będą mieli zagwarantowaną opiekę zdrowotną.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

2 comments

 • Semperfi

  9 marca, 2022 at 9:28 pm

  Kraksa, największym antyszpepionkowcami to jesteś ty razem z niedzielskim. Przez te zmuszanie, lokdałny, segregację wielu ludzi zniechęciliście. Wielu ludzi potraciło przedsiębiorstwa, pieniądze, środki do życia. Przecież nikogo do niczego nie zmusisz, ani paszportem kowidowym, ani do chodzenia w szmacie na twarzy, ani przekupowaniem hulajnogami. Trzeba było od początku edukować, mówić ale nie zmuszać i zabraniać wielu rzeczy niezaszczepionym. Ja zmuszany i baaaaardzo wielu podobnym mi, tylko wyłącznie przez ciebie nie zaszczepiłem się i nie zaszczepię nigdy. Trzeba było inaczej podejść. Zaszczepili się głównie ci, których zmusiłeś i wystraszyłeś.

  Reply

 • Karol

  12 marca, 2022 at 7:26 pm

  Dziwne, że po szczepieniach ludzie właśnie choruja, tymczasem nie szczepieni mają się normalnie. Ile osób po szczepieniach w rodzinie poumierało na udar, serce, zator, niewydolność… no cóż, ale nie na covid. Ludzi nie okłamiecie, kłamstwa dłużej się nie utrzymają. Ludzie juz się obudzili. To wszystko RUNiE!!!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *