Błaszczak: będzie dwukrotnie większe zaangażowanie żołnierzy WOT w pomoc uchodźcom

Nasza Polska9 marca, 20224 min

Zdecydowałem o zwiększeniu liczby żołnierzy WOT zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy – do tej pory było 1,5 tysiąca; teraz będzie 3 tysiące – poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Zapewnił, że w razie czego liczba ta zostanie zwiększona.

„Zdecydowałem o zwiększeniu liczby żołnierzy WOT zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Do tej pory 1,5 tys. (terytorialsów) prowadziło swoje działania. Teraz będzie ich 3 tys. W razie potrzeby zwiększymy tę liczbę” – poinformował Błaszczak w środę wieczorem na Twitterze.

O zwiększenie zaangażowania WOT w pomoc uchodźcom napływających do Polski apelowały ostatnio m.in. organizacje pozarządowe, media i politycy opozycji. „Ujmę to najprościej jak się da. Mamy 40 milionowy kraj w centrum Europy. W środku stolicy jest państwowy Dworzec Centralny, przez który przewijają się tysiące uchodźców. A rząd… wysłał 10 strażaków (dziś!). Co jest z Wami nie tak?! Gdzie WOT? Gdzie zarządzanie kryzysowe?!” – pytał wcześniej w środę na Twitterze poseł KO Cezary Tomczyk.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w reakcji na wpis Tomczyka, przekazał, że na stołecznym Dworcu Centralnym „w zadysponowaniu” jest 30 podchorążych, 14 strażaków z Komendy Miejskiej w Warszawie oraz 6 ratowników medycznych z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. „W tym czasie PSP wykonuje wiele różnych działań na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy w Warszawie i na terenie całej Polski” – napisał Szefernaker.

Według informacji przekazanych w środę rano przez Straż Graniczną, od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja w Ukrainie, do Polski przybyło łącznie 1,33 mln uchodźców z Ukrainy. 93 proc. z nich to Ukraińcy.

We wtorek do Polski funkcjonariusze odprawili 125,8 tys. podróżnych z Ukrainy. W niedzielę 6 marca było ich najwięcej od początku rosyjskiej agresji – wtedy odprawiono 142,4 tys. osób, a w poniedziałek 7 marca 141,5 tys. uchodźców.(PAP)

autor: Marta Rawicz

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk