Gen. Polko: NATO powinno skończyć ze strategią soft power; to nie działa na Rosjan

Nasza Polska8 marca, 20224 min

NATO powinno skończyć ze strategią soft power i odstraszania, bo to nie działa na Rosjan; konieczna jest stała gotowość i stała obecność – mówił na wtorkowym posiedzeniu Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności gen. Roman Polko.

We wtorek w Belwederze odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Gen. Roman Polko stwierdził podczas posiedzenia Rady, że prezydent Rosji Władimir Putin podziwia ukraińską armię, bo jest w niej siła i wysokie morale.

Polko krytykował trzymanie się z dala od konfliktu na Ukrainie i chowanie głowy w piasek. „Jeżeli dzisiaj nie zrobimy nic, to z pewnością zapłacimy za to dużą większą cenę, niż teraz” – zauważył. „Gwarantem naszego bezpieczeństwa jest Ukraina” – dodał.

Zdaniem generała należy dążyć do zatrzymania konfliktu i „ludobójstwa” na Ukrainie „za wszelką cenę”. „Ważne byłoby naciśnięcie na struktury międzynarodowe, na ONZ, aby podjęła dużo bardziej zdecydowane działania” – powiedział.

„NATO powinno skończyć ze strategią soft power i odstraszania. To nie działa na Rosjan. Konieczna jest stała gotowość i stała obecność” – ocenił gen. Polko.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła wskazywał, że misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. „Wyposażamy w kompetencje żołnierzy, członków społeczności lokalnych, którzy będą gotowi stanąć do walki i bronić swoich rodzin, swoich domów, swoich miejsc pracy i miejscowości” – podkreślił.

Jak dodał, szczególnymi wartościami WOT-u jest powszechność i terytorialność, czyli możliwość szybkiego reagowania na zagrożenia na obszarze całego kraju bez konieczności uruchomienia czasochłonnych procesów mobilizacji i przemieszczanie pododdziałów, ale także posiadanie doskonałej znajomości obszaru prowadzonych działań.

Na późniejszym briefingu prasowym gen. Kukuła relacjonował, że Rada rozmawiała nt. wpływu doświadczeń z Ukrainy na przyszłość WOT. Zwracał uwagę, że procedowany projekt ustawy o obronie ojczyzny daje dodatkowe możliwości w zakresie zwiększania potencjału Wojsk Obrony Terytorialnej i lepszego wkomponowania tego rodzaju sił zbrojnych w system bezpieczeństwa.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk