MSWiA: udzielamy schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone, bez względu na jej narodowość

Magdalena Targańska1 marca, 20223 min

Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone – bez względu na jej narodowość; dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną są też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw – przekazało we wtorek MSWiA.

Wtorek jest szóstym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Do Polski wjechało do tej pory prawie 380 tys. osób z tego kraju, w tym tylko w poniedziałek – ponad 100 tys.

We wtorkowym komunikacie resort spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że do Polski wpuszczane są „wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym”.

„Nasz kraj udziela schronienia każdej osobie, której życie jest zagrożone – bez względu na jej narodowość. Dominującą grupą uchodźców w Polsce są obywatele Ukrainy, ale wśród osób odprawianych przez Straż Graniczną znajdują się też obywatele USA, Nigerii, Indii, Gruzji i innych państw” – czytamy.

MSWiA podkreśliło, że wszystkie osoby wpuszczane do Polski są weryfikowane przez Straż Graniczną. „Wobec tych, w stosunku do których są wątpliwości, np. nie posiadają dokumentów, funkcjonariusze Straży Granicznej stosują odpowiednie procedury sprawdzające” – dodano.

Ministerstwo zapewniło, że „żadna osoba, która otrzymała schronienie w Polsce, nie zostanie odesłana do państwa ogarniętego wojną”.(PAP)

autorki: Sonia Otfinowska, Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk