Szef MON: kolejne amerykańskie myśliwce F15 wylądowały w poniedziałek w bazie w Łasku

Karol Kwiatkowski14 lutego, 20223 min

Kolejne amerykańskie myśliwce F15 wylądowały w poniedziałek w bazie w Łasku (woj. łódzkie). 8 maszyn dołączy do tych, które przybyły do Polski w zeszłym tygodniu – przekazał w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Kolejne amerykańskie myśliwce F15 wylądowały dziś w bazie w Łasku. 8 maszyn dołączy do tych, które przybyły do Polski w zeszłym tygodniu. W ramach misji NATO Air Policing dbamy o bezpieczeństwo w regionie” – napisał Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

10 lutego MON informowało, że do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciały amerykańskie myśliwce F-16, które wezmą udział w natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Samoloty pozostaną w Polsce do końca lutego.

Państwa sojusznicze wspierają Estonię, Litwę i Łotwę, które nie mają samolotów bojowych umożliwiających patrolowanie przestrzeni powietrznej. Obecnie trwa 58. zmiana natowskiej misji, po raz dziesiąty Polska wysłała do niej kontyngent Orlik. Do końca marca PKW, wydzielony przez 31. BLT z poznańskich Krzesin, pełni dyżur bojowy na litewskim lotnisku w Szawlach (Siauliai).

Samoloty sił Baltic Air Policing często są podrywane w celu identyfikacji samolotów Federacji Rosyjskiej lecących do lub z Kaliningradu. Według NATO rosyjskie samoloty często zbliżają się do przestrzeni powietrznej NATO nie komunikując się z kontrolą lotów, nie zgłaszając planu lotu lub z wyłączonymi transponderami pozwalającymi na ich lokalizację i identyfikację. Misja BAP podlega regionalnemu wielonarodowemu dowództwu sił powietrznych NATO w niemieckim Uedem.(PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk