SG: w rejonie Mielnika grupa cudzoziemców rzucała kamieniami w polskie patrole

Karol Kwiatkowski14 lutego, 20223 min

W rejonie Mielnika grupa cudzoziemców rzucała kamieniami w polskie patrole – poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Na innych odcinkach granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze SG stwierdzali uszkodzenia concertiny.

Dziesięć osób próbowało w niedzielę nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Byli to obywatele Turcji, Syrii i Jemenu. „Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku grupa osób przecięła concertinę i rzucała kamieniami w polskie patrole. Wśród nich było 7 obywateli Syrii i jeden obywatel Jemenu. Osoby te zostały zatrzymane” – przekazała por. Michalska.

Dodała, że w rejonie Czeremchy przy granicy zatrzymano dwóch obywateli Turcji.

Na innych odcinkach granicy polsko-białoruskiej funkcjonariusze stwierdzali uszkodzenia concertiny. „Na przykład w rejonie Michałowa zauważyliśmy też nożyce do cięcia drutu, które lezały po stronie białoruskiej, ale nikt w tym miejscu nie przekroczył granicy. Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze widzieliśmy również, jak jakieś osoby podchodziły pod linię granicy, ale do przekroczenia nie doszło” – uzupełniła rzeczniczka.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ok. 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk