Rząd odstąpił od obowiązkowych szczepień dla nauczycieli

Magdalena Targańska9 lutego, 20223 min

Decyzja o odstąpieniu od obowiązkowych szczepień dla nauczycieli jest ze wszech miar korzystna – powiedział w środę minister edukacji Przemysław Czarnek. Jego zdaniem wprowadzenie takiego obowiązku mogłoby spowodować od marca kilkadziesiąt tysięcy wakatów w szkołach.

We wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że rząd nie wprowadzi od 1 marca obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla służb mundurowych i nauczycieli. Zastrzegł, że nie oznacza to, że obowiązek szczepień dla tych grup zawodowych nie zostanie w ogóle wprowadzony.

O decyzję tę byli pytani w środę podczas konferencji prasowej szefowie resortu zdrowia i resortu edukacji.

„Jeśli szczepieniami mamy wpływać na poziom bezpieczeństwa zdrowotnego, to powinniśmy przede wszystkim szukać tych grup, w których poziom zaszczepiania jest dużo niższy niż u nauczycieli” – mówił minister Czarnek.

Zwrócił przy tym uwagę, że nauczyciele byli szczepieni jako grupa priorytetowa.

„Wówczas zdecydowana większość nauczycieli została zaszczepiona podwójną dawką. Szacujemy, że poziom zaszczepienia w środowisku nauczycielskim wynosi do 85 proc.” – dodał Czarnek.

„Biorąc pod uwagę ryzyko, że wprowadzenie tego rodzaju zasad jak w przypadku świata medycznego mogłoby spowodować kilkadziesiąt tysięcy wakatów od 1 marca, to myślę, że ta decyzja o odstąpieniu od obowiązkowych szczepień dla nauczycieli jest ze wszech miar korzystna” – powiedział szef MEiN.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że z punktu widzenia przebiegu epidemii Polska jest już w innym miejscu. Podkreślił, że w rozmowach z resortem edukacji o ewentualnym obowiązku szczepień dla nauczycieli wskazywano na zapewnienie ciągłości pracy szkół i dobry poziom wyszczepienia w grupie nauczycieli. (PAP)

Mateusz Mikowski, Katarzyna Herbut

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk