Francja/ Jak działa segregacja sanitarna? Do miliona zakażeń na dobę

Karol Kwiatkowski12 stycznia, 20224 min

Według ministra zdrowia Oliviera Verana rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem we Francji to od 500 tys. do miliona na dobę. Statystyki będą w rzeczywistości wyższe niż oczekiwano – stwierdził minister w środę. 

„Od kilku dni rejestrujemy około 300 tys. zakażeń Covid-19 na dobre, ale możemy uznać, że w rzeczywistości liczba zakażonych wynosi od pół do miliona” – stwierdził Veran w wywiadzie dla stacji France Info. Veran wskazał, że statystyki są w rzeczywistości wyższe niż oczekiwano.

Rzecznik rządu Gabriel Attal po posiedzeniu Rady Ministrów zapewnił w środę, że rząd zrobi wszystko, aby nie wprowadzać lockdownu i aby szkoły pozostały we Francji otwarte.

Rzecznik bronił strategii masowych badań przesiewowych w kraju. Poinformował, że tygodniowo przeprowadzanych jest w kraju 12 mln testów, a liczba ta będzie się zwiększać.

„Celem jest normalnie żyć z wirusem” – podsumował Attal podczas konferencji prasowej.

Restrykcje 

Noszenie maseczek jest obowiązkowe w Paryżu także w miejscach otwartych dla publiczności „z wyjątkiem Lasku Bulońskiego i Lasku Vincennes”. Nie będzie dostępu do paryskich lotnisk Charles de Gaulle, Le Bourget i Orly dla osób towarzyszących pasażerom.

Noszenie maseczek wewnątrz budynków publicznych i w transporcie publicznym jest już obowiązkowe w całej Francji. Osoby, które nie przestrzegają przepisów są karani mandatem w wysokości 135 euro.

Paszporty kowidowe obowiązują niemal wszędzie.

Zgodnie z ustawą osoby w wieku powyżej 12 lat będą muszą przedstawić dowód szczepień, aby móc wejść do restauracji, barów czy korzystać z międzyregionalnego transportu publicznego. Potwierdzenie negatywnego testu będzie umożliwiało jedynie dostęp do placówek i usług zdrowotnych.

Od 16. roku życia paszport szczepionkowy jest obowiązkowy dla chętnych do skorzystania z wycieczek szkolnych oraz zajęć okołoszkolnych i pozaszkolnych.

Oprócz tych wymienionych obowiązuje wiele innych restrykcji.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk