EMA: wstępne badania potwierdzają skuteczność szczepionek przeciwko wariantowi Omikron

Magdalena Targańska12 stycznia, 20222 min

Wstępne badania potwierdzają skuteczność szczepionek przeciw Covid-19 przy zakażeniu wariantem Omikron i wskazują, że preparaty te w dużym stopniu chronią przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją – poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA).

„Chociaż zdolność do transmisji wariantu Omikron wydaje się większa (niż w przypadku poprzednich wariantów – PAP), badania z Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz części państw Unii Europejskiej wskazują, że ryzyko hospitalizacji przy zakażeniu Omikronem jest mniejsze niż w przypadku zakażenia wariantem Delta” – podano we wtorkowym oświadczeniu EMA.

Z badań wynika też, że efektywność szczepionek w zapobieganiu objawowemu Covid-19 jest przy Omikronie mniejsza niż przy innych szczepach koronawirusa. Jednocześnie potwierdzają one, że istniejące na europejskim rynku szczepionki przeciw Covid-19 zapewniają ochronę przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby.

Według przeprowadzonych w RPA badań osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatu są w 70 proc. chronione przed hospitalizacją. Podobne badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazały, że po otrzymaniu dawki przypominającej ochrona przed hospitalizacją wzrasta do 90 proc.

EMA podkreśliła, że szczepienie pozostaje ważnym elementem kampanii przeciwko pandemii koronawirusa. Agencja poinformowała, że będzie kontynuować badania nad coraz bardziej powszechnym w Europie wariantem Omikron. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk