Austria: nowe restrykcje w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron

Magdalena Targańska6 stycznia, 20222 min

Austria reaguje na szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron koronawirusa nowymi restrykcjami. Maseczki FFP2 będą obowiązkowa także na zewnątrz, w miejscach, gdzie nie można zachować dwumetrowej odległości – ogłosił w czwartek w Wiedniu kanclerz Karl Nehammer.

Dotyczy to na przykład stref dla pieszych i kolejek. „Zawsze lepiej jest założyć maskę, niż tego nie zrobić” – mówi Nehammer. Ponadto handel będzie zobowiązany do przeprowadzania kontroli w celu zapewnienia przestrzegania zasady 2G, tj. przyjmowania wyłącznie osób zaszczepionych i wyleczonych – informuje agencja dpa.

Aby nie stwarzać zagrożenia dla infrastruktury, osoby mające kontakt z osobami zakażonymi mogą w przyszłości zwolnić się z kwarantanny po piątym dniu jej trwania. Dzięki codziennym testom i noszeniu maseczki FFP2, pracownicy infrastruktury krytycznej powinni być w stanie kontynuować pracę.

Sytuacja jest bardzo poważna – powiedział Nehammer, który nie wykluczył ponownego lockdownu. Zaapelował jednak do mieszkańców, „abyśmy wspólnie zrobili wszystko, co w naszej mocy, by zapobiec kolejnemu możliwemu (…)zamknięciu (kraju)”.

Krzywa nowych zakażeń w Austrii gwałtownie wzrasta. Jak podały w czwartek władze, w ciągu 24 godzin w 9-milionowym kraju koronawirusem zakaziły się 8 853 osoby.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk