W. Brytania/ Komisja rządowa: margines korzyści jest zbyt mały, aby wspierać szczepienie zdrowych dzieci w wieku od 12 do 15 lat

Karol Kwiatkowski3 stycznia, 202224 min

W ocenie Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Szczepień (JCVI) korzyści zdrowotne wynikające ze szczepień są nieznacznie większe niż potencjalne znane szkody. Uważa się jednak, że margines korzyści jest zbyt mały, aby w tej chwili wspierać powszechne szczepienie zdrowych dzieci w wieku od 12 do 15 lat – czytamy na oficjalnej stronie brytyjskiego rządu.

Jednak profesor Wei Shen Lim powiedział, dzieciom w wieku od 12 do 15 lat z podstawowymi schorzeniami, które narażają je na większe ryzyko ciężkiego COVID-19, należy zaoferować szczepienie COVID-19.

JCVI dokonał przeglądu dowodów dotyczących szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które nie mają podstawowych schorzeń, które narażają je na zwiększone ryzyko ciężkiego COVID-19.

W ocenie Wspólnego Komitetu ds. Szczepień i Szczepień (JCVI) korzyści zdrowotne wynikające ze szczepień są nieznacznie większe niż potencjalne znane szkody. Uważa się jednak, że margines korzyści jest zbyt mały, aby w tej chwili wspierać powszechne szczepienie zdrowych dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

W zakresie kompetencji JCVI nie leży rozważanie szerszych społecznych skutków szczepień, w tym korzyści edukacyjnych.

U zdecydowanej większości dzieci zakażenie SARS-CoV-2 przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami i ustępuje bez leczenia. Spośród bardzo nielicznych dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które wymagają hospitalizacji, większość ma podstawowe schorzenia. Komisja zarekomendowała rozszerzenie listy warunków, których dotyczy oferta, dla zagrożonych dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

Istnieją dowody na związek między szczepionkami mRNA COVID-19 a zapaleniem mięśnia sercowego. To niezwykle rzadkie zdarzenie niepożądane. Skutki średnio- i długoterminowe są nieznane i prowadzona jest długoterminowa obserwacja.

Biorąc pod uwagę bardzo niskie ryzyko poważnej choroby COVID-19 u skądinąd zdrowych dzieci w wieku od 12 do 15 lat, rozważania dotyczące potencjalnych szkód i korzyści wynikających ze szczepień są bardzo dobrze wyważone i uzgodniono podejście zapobiegawcze.

Źródło: gov.uk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk