Pierwsze wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy zostały już złożone

Nasza Polska1 stycznia, 20223 min

Złożono już blisko 33,8 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy na prawie 39,9 tys. dzieci – poinformowało w sobotę PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W 2022 r. świadczeniem objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.

Od soboty można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Jak przekazał PAP resort rodziny, od północy do godz. 19.00 złożono blisko 33,8 tys. wniosków na prawie 39,9 tys. dzieci.

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Według danych resortu w 2022 r. świadczeniem objętych ma być ok. 615 tys. dzieci.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk