Kanada/ Niezaszczepieni którzy stracą pracę nie mają prawa do zasiłków dla bezrobotnych

Magdalena Targańska1 stycznia, 20223 min

Pracownicy nieszczepieni przeciwko COVID-19, którzy stracą pracę, nie będą mogli ubiegać się o zasiłek – mówi federalna minister pracy.
Polityka ta ma na celu ochronę miejsc pracy przed epidemiami i zachęcenie do przyjmowania szczepionek – mówi minister pracy Carla Qualtrough.

Bezrobotni Kanadyjczycy, którzy odmówią zaszczepienia się na COVID-19 mogą zostać pozbawieni zasiłku dla bezrobotnych – ostrzega minister pracy Carla Qualtrough.

Rozmawiając z Canadian Press, Qualtrough powiedziała, że tak długo, jak istnieje zagrożenie zdrowia publicznego, nieszczepieni pracownicy, którzy stracą godziny lub pracę, mogą nie kwalifikować się do świadczeń z tytułu ubezpieczenia od utraty pracy.

Liberałowie dodali ten warunek do wielu świadczeń, jak donosi serwis, chociaż osoby z medycznym zwolnieniem są wyłączone.

Polityka ta ma na celu utrzymanie miejsc pracy otwartych i wolnych od ognisk COVID, a także zachęcenie do przyjmowania szczepionek, powiedział Qualtrough.

„Dopóki zbiorowe zdrowie publiczne Kanadyjczyków jest zagrożone, a tym samym zagrożona jest nasza gospodarka, będziemy musieli pamiętać o polityce zdrowia publicznego przy podejmowaniu decyzji dotyczących zatrudnienia, pracy i gospodarki,” zauważyła.

„I nie wiem, jak długo to będzie”.

Employment and Social Development Canada wydała zawiadomienie dla pracodawców egzekwujących mandaty szczepionkowe, aby pomóc im w wypełnianiu rejestrów zatrudnienia, dokumentu potrzebnego do ubiegania się o świadczenia EI.

Departament twierdzi, że jeżeli pracownik nie zgłosi się do pracy, zostanie zawieszony lub zwolniony z powodu odmowy wykonania obowiązku szczepień, pracodawca powinien zaznaczyć, że odszedł z pracy, wziął urlop lub został zwolniony – potencjalnie dyskwalifikując go do pobierania świadczeń EI.

Obwieszczenie określa również wiele czynników, które mogą być brane pod uwagę, w tym czy polityka szczepień została jasno zakomunikowana, czy była ona rozsądna w kontekście miejsca pracy i wszelkie potencjalne wyjątki od polityki szczepień.

 

Źródło: edmontonjournal.com

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk