WHO ostrzega: koronawirus nie zniknie

Karol Kwiatkowski29 grudnia, 20214 min

Ostra faza pandemii Covid-19 może zakończyć się w 2022 roku, ale nie oznacza to, że koronawirus zniknie – powiedział w środę dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Mike Ryan. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł z kolei przed „tsunami zakażeń” wywołanych wariantami Delta i Omikron. 

„Delta i Omikron to teraz bliźniacze zagrożenia powodujące rekordową liczbę zakażeń i prowadzące do wzrostu hospitalizacji i zgonów” – powiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

„Jestem bardzo zaniepokojony tym, że wysoce zaraźliwy wariant Omikron, szerzący się w tym samym czasie co Delta, wywoła lawinę zakażeń” – dodał Tedros.

Szef WHO ponowił również swój apel do rządów o równą dystrybucję szczepionek przeciw Covid-19 na świecie ostrzegając, że skupienie się przez bogate kraje na podawaniu dawek przypominających może spowodować niedobór preparatów w biedniejszych państwach.

Tedros przypomniał, że celem WHO jest objęcie szczepieniami do połowy 2022 roku 70 proc. mieszkańców wszystkich państw świata. To pomoże w zakończeniu ostrej fazy pandemii – podkreślił.

W ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia na całym świecie wykrywano blisko 900 tys. nowych infekcji, ich liczba w ciągu tygodnia wzrosła o 11 proc. – wynika ze statystyk WHO. W ostatnich dniach w wielu państwach świata – m.in. w USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii – odnotowano największą dzienną liczbę nowych zakażeń od początku pandemii.

Chociaż wstępne badania sugerują, że infekcja wywoływana wariantem Omikron jest łagodniejsza niż choroba powodowana wcześniejszymi odmianami SARS-CoV-2, przez bardziej zaraźliwy charakter nowego wariantu gwałtownie rośnie liczba zakażonych, co grozi przeciążeniem systemów opieki zdrowotnej – przypomina agencja Reutera.

31 grudnia miną dwa lata, od kiedy władze Chin oficjalnie poinformowały WHO o przypadkach zachorowań wywołanych nowym koronawirusem po raz pierwszy wykrytym w Wuhanie. Według podawanych przez poszczególne kraje statystyk, SARS-CoV-2 od tamtej pory zakaziło się ponad 282 mln osób, z których ponad 5,7 mln zmarło. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk