Polskie pociągi pojadą 250 km/h

Magdalena Targańska26 grudnia, 20212 min

Podróż pociągami po naszym kraju ma być znacznie przyjemniejsza. Zapewnia o tym Ireneusz Merchel, prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. O wiele szybciej będziemy mogli przemieszczać się pomiędzy jednymi z największych miast w Polsce – podaje Geekweek.

Pociągi mają rozpędzać się do 250 km/h, a pierwsze takie przejazdy testowe mogą mieć miejsce w grudniu 2023 roku. Ma to być konsekwencją prac prowadzonych na Centralnej Magistrali Kolejowej, która rozpoczyna się w Grodzisku Mazowieckim i kończy w Zawierciu oraz przebiega przez cztery województwa: mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie i śląskie i ma długość 224 kilometry – czytamy na stronie Geekweek.

Jak podaje Geekweek, obecnie realizowanych jest tam kilkanaście przetargów na modyfikację tego kluczowego odcinka. Prace dotyczą budowy stref bezpieczeństwa i rozjazdów oraz wymianę podłoża czy torów. Modernizacja ma zaowocować certyfikowaniem trasy do przejazdów z prędkością do 250 km/h.

Według Geekweek pierwszą konkretną datę komercyjnych przejazdów z tą prędkością mamy poznać za rok. Tymczasem nieoficjalne informacje wskazują, że może to być połowa 2024 roku. Na razie podano, że certyfikacja trasy może rozpocząć się w grudniu 2023 roku. Tak przynajmniej życzy sobie tego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Źródło: geekweek.interia.pl

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk