Ministerstwo zdrowia manipuluje danymi o zgonach zaszczepionych

Karol Kwiatkowski18 grudnia, 20216 min
Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 8,7 proc. stanowiły zgony osób zaszczepionych – podał w piątek na Twitterze resort zdrowia, co stanowi ewidentną manipulację.

„Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 8,74 proc. stanowiły osoby zaszczepione. Zgony nie są związane ze szczepieniem” – przekazało na Twitterze MZ. W statystyce uwzględnia się zgony osób chorych na COVID-19 po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia.

Resort w dołączonej grafice zaznaczył, że od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką zanotowano 54 820 zgonów, w tym 4792 osób w pełni zaszczepionych.

Manipulacja ministerstwa

Po pierwsze. Nie wiadomo za jaki okres są te dane. Bardzo możliwe, że od początku pandemii lub od 1 stycznia 2021 r. Bez podania okresu te dane są bezużyteczne. Pierwsza osoba w pełni zaszczepiona uzyskała taki status dopiero 12 lutego. A większość zgonów na  COVID miała miejsce do końca kwietnia, a 1 maja poziom zaszczepienia wynosił poniżej 8 proc.

Po drugie. W statystykach resort zdrowia za niezaszczepione uznaje się osoby, które nie przyjęły żadnej dawki, przyjęły tylko jedną dawkę, przyjęły dwie dawki, ale nie minęło 14 dni od przyjęcia drugiej dawki oraz osoby, które przyjęły trzecią dawkę lub dawkę przypominającą, ale nie minęło 14 dni od przyjęcia ostaniej dawki.

Natomiast za w pełni zaszczepione resort uznaje osoby po dwóch lub trzech dawkach, ale jeśli minęło 14 dni od przyjęcia ostatniej.

Te same zasady dotyczą osób, które przyjęły szczepionkę jednodawkową, czyli 14 dni od przyjęcia pierwszej dawki lub przypominającej dopiero czyni taką osobę w pełni zaszczepioną.

Zgon w 13 dniu od przyjęcia szczepionki liczony jest na konto osób niezaszczepionych. Co jest szczególnie kuriozalne w przypadku trzeciej dawki, którą siłą rzeczy muszą przyjąć osoby w pełni zaszczepione dwoma dawkami. I tu następuje „cud” statystyczne. Osoby te przez 14 dni liczone są jako niezaszczepione, mimo, że przyjęły już dwie dawki preparatu. Można? Można!

Na stronie rządowej codziennie ukazuje się zestawienie o szczepieniach przeciw COVID-19. Wynika z niego, że w Polsce od końca grudnia 2020 r. wykonano 44 239 198 iniekcji. W sobotę podano, że trzecią dawkę szczepionki przyjęło 209 440 osób, a dawkę przypominającą – 5 347 182 osoby.

Z tego jasno wynika, że ponad 5 milionów osób mimo, że byli w pełni zaszczepieni, w momencie przyjęcia dawki przypominającej lub trzeciej, są w statystykach ujęci jako niezaszczepieni.

Warto przyjrzeć się najnowszym danym dotyczącym zgonów. W okresie od 10 d 17 grudnia zanotowano 2 944 zgonów z czego zaszczepieni stanowili 26,46 proc. (779 osób) a niezaszczepieni 73,54 proc. (2 165 osób)

 We wcześniejszym okresie od 3 do 10 grudnia zanotowano 2 802 zgonów z czego zaszczepieni stanowili 25,3 proc. (709 osób) a niezaszczepieni 74,7 proc. (2 093 osób).

Źródło: Twitter, gov.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × cztery =