W nocy grupa migrantów próbowała sforsować granicę polsko-białoruską

Magdalena Targańska18 grudnia, 20213 min

W nocy z piątku na sobotę w okolicach Czeremchy w woj. podlaskim grupa agresywnych migrantów próbowała sforsować granicę polsko-białoruską – poinformowała PAP Straż Graniczna. W okolicach Mielnika i Narewki uszkodzona została zapora z drutu.

O kolejnej próbie sforsowania granicy przez kilkudziesięcioosobową grupę migrantów w okolicach Czeremchy poinformowała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

„W funkcjonariuszy rzucano kamieniami i oślepiano ich laserami” – powiedziała. Migranci przerzucali kładki przez zasieki z drutu (concertina) na polską stronę granicy. Rzeczniczka dodała, że wszystko odbywało się pod nadzorem białoruskich służb i że to już kolejny, niemal identyczny atak na tym odcinku.

„Trzon tej grupy jest wciąż ten sam, choć pojawiają się też nowe osoby” – poinformowała por. Michalska.

Wszystkie osoby, które przekroczyły linię granicy, zatrzymano. W nocy z piątku na sobotę została też uszkodzona concertina w okolicach placówek Straży Granicznej w Narewce i Mielniku, ale nie doszło tam do nielegalnego przekroczenia granicy.

Straż Graniczna poinformowała w sobotę, że minionej doby 32 osoby próbowały przekroczyć granicę polsko-białoruską. Według najnowszych danych SG, w grudniu granicę próbowało przekroczyć 1200 osób, a ogółem w tym roku 39,1 tys. osób.

Od 2 września do 30 listopada w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i lubelskim, w pasie przy granicy polsko-białoruskiej – w związku z presją migracyjną ze strony Białorusi – obowiązywał stan wyjątkowy. Po jego wygaśnięciu, na mocy specustawy, szef MSWiA wydał rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. obowiązuje na tym terenie zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzynaście − 5 =