Para prezydencka przyjęła trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Karol Kwiatkowski17 grudnia, 202127 min

Zachęcam do tego, by się zaszczepić; tych, którzy zaszczepili się dwukrotnie, zachęcam do przyjęcia dawki przypominającej. Warto się zaszczepić, by zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych – powiedział prezydent Andrzej Duda po przyjęciu przypominającej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. 

Para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda – przyjęła w piątek wieczorem trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

„Zachęcam do tego, by się zaszczepić w ogóle, zachęcam tych, którzy dwukrotnie się szczepili, aby przyjąć tę dawkę trzecią przypominającą. To jest istotne, nie ma problemów w tej chwili żadnych ze szczepieniem, można to zrobić w wielu punktach, jest to powszechnie dostępne” – powiedział prezydent Duda w późniejszej rozmowie z dziennikarzami.

Podkreślił, że liczba zachorowań wśród osób zaszczepionych jest znacznie niższa, a jeśli nawet ktoś zaszczepiony zachoruje, to, jeśli nie ma chorób dodatkowych, przechodzi chorobę jako „taką z reguły niezbyt poważną grypę, więc względnie nieszkodliwie”. „I tak jest oczywiście zmuszony parę dni spędzić w domu, po prostu pochorować, a następnie to zachorowanie przechodzi w sposób naturalny. Natomiast, jeśli tego szczepienia nie było, to zdarza się wiele przypadków ciężkiego zachorowania” – mówił Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że na świecie rozprzestrzenia się obecnie nowy wariant koronawirusa – Omikron. „Nie jest wykluczone, że w istotnym stopniu dotrze także i do nas. Eksperci ostrzegają, że zachorowalność związana z tym wariantem koronawirusa może być znacznie większa, choć mają nadzieję, że zarazem zagrożenie z nim związane będzie mniejsze, tzn. będzie on mniej dotkliwy” – powiedział.

Prezydent zapewnił, że cały czas jest w kontakcie z ministrem zdrowia i ekspertami, bo „ta sprawa jest sprawą fundamentalną”. „W tej chwili dosłownie rozmawiałem z prof. Grzegorzem Gielerakiem, który jest tutaj dyrektorem Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i omawialiśmy właśnie tą kwestię związaną z nowym wariantem koronawirusa i potencjalnym jego rozwojem, jaki może mieć u nas miejsce” – poinformował Duda.

Jak relacjonował prezydent, „profesor mówił, że spodziewają się, iż może on być bardziej zaraźliwy niż to, z czym spotkaliśmy się od tej pory, ale z kolei mają nadzieję, że będzie mniej szkodliwy, czyli że będzie mniej tych ciężkich zachorowań”.

„Natomiast powtarzam jeszcze raz – warto się zaszczepić po to, by zabezpieczyć siebie, także swych najbliższych. I apeluję do państwa, zachęcam do tego, by z tej możliwości zaszczepienia się korzystać dla własnego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa rodziny. Warto” – zaznaczył.

Andrzej Duda wskazywał, że zachorowań na Covid-19 jest obecnie bardzo wiele, dzienne liczby zakażeń koronawirusem to ok. 20 tys. „Niestety również ponad 500 dziennie zgonów w ostatnim czasie. To są naprawdę poważne liczby” – zaznaczył.

Podkreślił, że sam dzięki zaszczepieniu się, nie zachorował ponownie. Prezydent przypomniał, że w październiku ubiegłego roku, jeszcze zanim szczepionka była dostępna, zaraził się koronawirusem. „Na szczęście nie był to poważny przebieg, był to przebieg stosunkowo łagodny” – powiedział. Prezydent dodał, że po 11 dniach był zdrowy, nie było również żadnych skutków ubocznych choroby.

„Natomiast, gdy była możliwość zaszczepienia się i kiedy przyszedł termin na moją grupę wiekową, ja tego szczepienia dokonałem, to był czerwiec zeszłego roku. Dziś minęło pół roku od tamtego momentu i dokonałem szczepienia przypominającego, by wzmocnić swoją odporność, by na przyszłość także być zabezpieczonym” – podkreślił.

Prezydent podkreślił, że wierzy, iż dzięki szczepionce, nawet w przypadku zakażenia koronawirusem, przejdzie je lekko. „Po to to szczepienie jest. I rzeczywiście w ponad 90 proc. to się potwierdza, że tych ciężkich zachorowań po zaszczepieniu nie ma” – podkreślił Andrzej Duda.(PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Marcin Jabłoński, Aleksandra Rebelińska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

 • Ania

  17 grudnia, 2021 at 9:22 pm

  Ha, ha, ha. Pewnie sól fizjologiczna ?

  Reply

 • Dorota

  18 grudnia, 2021 at 1:07 am

  W Portugalii całe społeczeństwo przyjęło szczepienia a nie ma poprawy. Wprowadzono tam stan klęski żywiołowej z powodu zakażeń. Poza tym mnie nie interesuje czy prezydent się szczepi.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk