Propaganda szczepionkowa się sypie. Na całym świecie choruje coraz więcej zaszczepionych

Karol Kwiatkowski4 grudnia, 202115 min

Rządy i światowi decydenci oczekiwali, że wysokie wskaźniki szczepień przeciwko COVID-19 zmniejszą przenoszenie SARS-CoV-2 w populacjach poprzez zmniejszenie liczby możliwych źródeł przenoszenia, a tym samym zmniejszenie obciążenia chorobą COVID-19. Ostatnie dane wskazują jednak, że rośnie znaczenie epidemiologiczne osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 – wynika z artykułu opublikowanego w The Lancet.

W Wielkiej Brytanii opisano, że wskaźniki zakażeń wśród osób w pełni zaszczepionych były podobne do osób nieszczepionych – przypadki indeksu (25% dla zaszczepionych vs 23% dla nieszczepionych). 12 z 31 zakażeń u osób z w pełni zaszczepionych gospodarstw domowych (39%) było spowodowanych w pełni zaszczepionymi przypadkami o powiązaniu epidemiologicznym. Szczytowe miano wirusa nie różniło się w zależności od statusu szczepienia lub typu wariantu.

W Niemczech wskaźnik objawowych przypadków COVID-19 wśród w pełni zaszczepionych („przełomowe infekcje”) jest zgłaszany co tydzień od 21 lipca 2021 r. i wynosił wówczas 16,9% wśród pacjentów w wieku 60 lat i starszych według danych Instytutu Roberta Kocha. Odsetek ten rośnie z tygodnia na tydzień i wyniósł 58,9% w dniu 27 października 2021 r., dostarczając wyraźnych dowodów na rosnące znaczenie w pełni zaszczepionych jako możliwego źródła transmisji.

Podobna sytuacja została opisana w Wielkiej Brytanii. Między 39. a 42. tygodniem zgłoszono łącznie 100 160 przypadków COVID-19 wśród obywateli w wieku 60 lat lub starszych. 89,821 wystąpiło wśród w pełni zaszczepionych (89,7%), 3,395 wśród niezaszczepionych (3,4%). Tydzień wcześniej wskaźnik przypadków COVID-19 na 100 000 był wyższy w podgrupie zaszczepionych w porównaniu z podgrupą nieszczepionych we wszystkich grupach wiekowych 30 lat lub więcej.

W Izraelu zgłoszono ognisko szpitalne z udziałem 16 pracowników służby zdrowia, 23 narażonych pacjentów i dwóch członków rodziny. Źródłem był w pełni zaszczepiony pacjent z COVID-19. Wskaźnik szczepień wyniósł 96,2% wśród wszystkich narażonych osób (151 pracowników służby zdrowia i 97 pacjentów). Czternastu w pełni zaszczepionych pacjentów poważnie zachorowało lub zmarło, u dwóch nieszczepionych rozwinęła się łagodna choroba.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) identyfikuje cztery z pięciu największych hrabstw o ​​najwyższym odsetku w pełni zaszczepionej populacji (99,9–84,3%) jako hrabstwa o „wysokim” przenoszeniu. Wielu decydentów zakłada, że ​​zaszczepione można wykluczyć jako źródło transmisji. Wydaje się rażącym zaniedbaniem ignorowanie zaszczepionej populacji jako możliwego i istotnego źródła transmisji przy podejmowaniu decyzji o środkach kontroli zdrowia publicznego.

Według najnowszych danych z Holandii i Belgii, wśród zaszczepionych przeciwko koronawirusowi osób starszych jest prawie tyle samo pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa, co wśród tych, które nie przyjęły preparatu przeciwko Covid-19, ale szczepionki w 91 proc. chronią przed hospitalizacją i w 96 proc. przed skierowaniem na oddział intensywnej terapii.

W Polsce w Szpitalu Miejskim w Siemianowicach liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 36, z czego 16 to zaszczepieni, a 20 niezaszczepieni, na oddziale intensywnej terapii przebywa 6 osób, w tym 5 zaszczepionych (stan na dzień 24 listopada 2021 roku).

Źródło: The Lancet, Nasza Polska.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • Lech

    4 grudnia, 2021 at 8:55 pm

    Szczepionki to były ma ospe Hainego Medine a nie na covid

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × pięć =